Emziren ve çalışmak zorunda kalan annelerimiz için faydalı olabilecek önerileri bir araya getirdik.

Anne sütü bebeklerin beslenmesinde son derece önemli yere sahiptir. Bu yüzden emzirme döneminde çalışmak zorunda kalan annelere çeşitli önerilerimiz var.

  • Anne sütünün artmasına yardımcı olan bitkilerin çaylarından mutlaka denemelisiniz.
  • İşe başlamadan önce sabah kahvaltınızı çok sıkı yapın ve bebeğinizi emzirmeyi unutmayın. Sabah kahvaltınızda yumurta ve peynir sütünüz için oldukça faydalı olacaktır. Demire ihtiyacınız artacağı için bunu yumurtadan karşılayabilirsiniz. Kahve ve demli çay süt oluşumunu olumsuz etkileyeceği için rezene, nane veya ıhlamur çayı tercih edebilirsiniz.
  • Emzirme döneminde sıvı ihtiyacınız 2 katına çıkacaktır. Bu nedenle emzirme veya süt sağma öncesinde ve sonrasında bol miktarda sıvı tüketin. Önerilen günlük sıvı miktarı 3 lt'nin altına düşmemelidir. En iyi sıvı ihtiyacınızı karşılayacağınız şeyin su olduğunu unutmayın. Suyun yanı sıra cacık, ayran, çorba ve bitkisel çaylardan da ihtiyacınızın bir bölümünü karşılamanız mümkündür.
  • Öğlen yemekleri çalışan ve emziren anneler için son derece mühimdir. Yüksek oranda protein ve demir kaynağı içerdiği için hayvansal kaynaklı gıdalara öncelik verin. Bu yüzden öğle yemeğinde balık, tavuk veya etli sebze yemekleri tüketin. Ayrıca hayvansal gıdalardan almış olduğunuz demirin emilimi arttırmak için bol miktarda meyve ve salata tüketebilirsiniz.
  • Ara öğünler emziren annelerimizin aksatmaması gereken öğünlerdir. Saklanması ve taşınması kolay sütünüzü destekleyecek besinler öncelikli tercihiniz olmalıdır. Saklama poşetleri içinde kuru kayısı, ceviz gibi besinler yanınızda götürebilirsiniz.
  • Meyveler ara öğünlerde ve öğlen yemeklerinde mutlaka yüksek öncelikli tercihleriniz arasında yer alsın. Günde en az 4 porsiyon meyve tüketmeniz tavsiye edilir.
  • Emziren anneler için kalsiyum ihtiyacı hayati önem demektir. Bu nedenle öğle ve akşam yemeklerinde süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verin. Günlük en az 4 bardak süt veya ayran tüketimi hem sizin hemde bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.
  • Çalışan anneler için akşam yemekleri oldukça zordur. Bu yüzden akşam yemeklerinde organize olmanız şart. Zaman sizin çok değerli. Akşam yemekleri için pazar gününden haftalık planınızı yapın. Yemek yapımı sırasında hem zamandan tasarruf etmek hemde yapmış olduğunuz yemeğin vitaminini azaltmamak için düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Eğer işten eve dönme vaktiniz oldukça geçse yemekleri bir gün önceden hazırlayabilirsiniz.
  • D vitamini hem sizin hemde sütünüzün kalitesi için son derece önemlidir. En iyi D vitamini kaynağı şüphesiz güneştir. Özellikle yaz aylarında öğle molalarında güneşten faydalanın. Öğlen yemeklerinizi fırsat buldukça açık alanlarda yiyin veya yemek sonrası açık alanda yürüyün.