Kabızlık bebeklik ve çocukluk döneminde sık rastladığımız problemlerin başında gelir.

Bebeğinizin ya da çocuğunuzun kabız olduğunu anlamak oldukça basittir aslında. Eğer çocuğunuz normal sıklığından farklı olarak uzun süre dışkısını yapmadıysa, dışkılaması normalin aksine çakıl taşı gibi sert ve kıvamı yoğunsa, dışkılama esnasında acı çekiyor ve kanlı dışkı yapıyorsa kabız oldu diyebiliriz. Çoğu kabızlık bir kaç gün içinde geçmektedir. Ancak kabızlık 3-4 gün sürerse ve dışkıda kan görülmüşse zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Kabız olan çocuklarınız için tavsiyeler

  • Kabızlık çocuklarda çok sık karşılaşılan bir problem olduğu için öncelikle telaş yapmamaya gayret edin. Çevreden duymuş olduğunuz tavsiyelere (müshil vermek, biberona şeker katmak) kulak asmayın. Sıcak yaz aylarında bol miktarda su ve taze sıkılmış meyve suyu içmesini sağlayın.
  • Bazı besinler kabızlığa neden olduğu için bunların yasaklanması gerekir. Özellikle süt kabızlığa sebep olduğu için kabız olan çocuklara yasaklanmalıdır. Bunun yanı sıra çikolata, şeker, sakız ve dondurma gibi ürünleri de yasaklamak gerekir.
  • Bağırsakların çalışmasını hızlandıran kayısı, incir, dut ve erik gibi bol lifli meyveler yedirin.
  • Kabızlık için bitkisel tavsiye 1: 10 gr civarında aktardan aldığınız keçiboynuzunu 1 bardak suyun içine koyun ve kaynatın. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere hergün 3 bardak bu karışımdan içirin.
  • Kabızlık için bitkisel tavsiye 2: Soğan bağırsakları hızlandıran yararlı bir sebzedir. 5 adet ufak boy soğan ince bir şekilde 1/2 lt suyun içine doğranır ve 1 gece boyunca bekletilerek suyu süzülür. Süzmüş olduğunuz suyu kabız olan çocuğunuza günde 3 defa 1 fincan bardağı kadar içirin.
  • Kabızlık için bitkisel tavsiye 3: Dışarıda rastladığımız çayır papatyalarından toplanır ve 3 tatlı kaşığı kadar papatya yarım litre kadar suyun içine konur. 8 saat papatyalar suyun içinde bekletilir. Daha sonra bu su 1 günde tüketilir.