Emzirme dönemlerinde meme bakımı ve meme temizliği son derece önemlidir.

Emzirme öncesinde ve sonrasında memelerin bakımının yapılması gerekir. Her emzirme öncesinde kireçsiz kaynatılmış ılık su ve gazlı bez yardımıyla memeler güzelce temizlenmelidir. Temizlik konusuna dikkat edilmediği zaman annemizin göğüslerinde çatlaklar meydana gelir. Oluşan bu çatlaklar yüzünden emzirme sırasında annemizin memeleri acıdığı için bebeği emziremeyebilir. Emziremediği için annemizin göğüsleri süt ile dolar ve bebekte aç kaldığı için huysuzlaşır. Birbirini takip eden olumsuzluklar şeklinde kendini gösterir.

Meme temizliğine dikkat edilmemesi annenin göğüslerinin çatlaması ve yaralanmasının yanı sıra bebeğin ağız içinde pamukçuk adı verilen mantarların oluşmasına neden olur. Oluşan pamukçuklar emme sırasında bebeğin acı duymasına sebep oldukları için onu huysuzlaştırır ve emmesini engeller. Bu yüzden emme döneminde meme bakımı son derece önemlidir. Pamukçuk hakkında daha detaylı bilgi...

Bebeği emzirmeye başlanmadan önce ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Tavsiye ettiğimiz en etkili meme bakımı, annemizin bebeğini doğru şekilde emzirmesi ve meme uçlarını temiz tutarak herhangi bir bakım kremi kullanmadan kendi sütünden bir kaç damla kullanarak bakım yapmasıdır.

Duş sırasında memelerinizi sabunlamaktan kaçının. Kimyasal temizlik malzemeleri yerine sadece su göğüslerinizin temizliği için yeterli olacaktır. Meme uçlarınızın tahriş olması ve çatlaması halinde daha fazla zaman kaybetmeden ve durum kötüye gitmeden doktora başvurmanızda yarar vardır.