Yeni dünyaya gelmiş bebeklerde meydana gelen olağan belirtiler...

Gözlerini yeni dünyaya açmış bebeklerin çoğunun dış görünüşünde bazı rahatsızlıklar ve farklılıklar görülebilir. Bebeklerde görülen bu rahatsızlıklar anne ve babayı doğal olarak telaşlandırmaktadır. Ancak zamanla hafifleyen ve geçen bu rahatsızlıklar genellikle geçici ve olası durumlardır.

Cilt

Doğum sonrasında bebek cildinin bol miktarda süt benzeri bir sıvı maddesiyle kaplı olduğu görülür. Bu madde özel olarak bebeğin kat yerlerinde biriken ve rengi sarımtırak oldukça koruyucu özelliği olan bir yağ katmanıdır. Bu yağ katmanının görevi, anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin cildini sürekli amniyon sıvısıyla temasını önlemektir. Doğumdan kısa bir süre sonra cilt olması gereken doğal görünümüne kavuşur. Ayrıca yenidoğan bebeklerin genel olarak omuz, sırt, kalça ve alın bölgeleri gözle görülür ayva tüyleri adı verilen ince tüy dokusuyla kaplıdır. Bu tüyler doğum sonrasında 1-2 gün içinde kendiliğinden dökülür.

Gözler

Gözlerin akında bazen dikkat çeken minik kanamalar oluşur, bunlar ilk etapta nokta şeklinde olup zaman geçtikçe geniş bir hal alır ve gözün eğriliğini takip etmelerinden dolayı orak şekline benzerler. Meydana gelen bu kanamalar gözün yüzeysel katmanını etkileyen ve 1-2 gün içinde geçen oluşumlardır.

Kafa

Bebeğin doğum anında, doğum kanalından geçişi sırasında kafasında basamağa benzer çıkıntılar oluşabilir. Bu çıkıntıları bebeğinizin kafasını okşarken hissedebilirsiniz. Ancak çıkıntılar için telaş etmenize gerek yoktur. Tüm bunlar çok kısa bir süre içinde kendiliğinden yok olacaklardır.

Genital Bölge

Hem erkek hem kız bebeklerin doğum sonrasında cinsel organları normalinden daha iri ve hacimli görünürler. Bunun sebebi anne karnında gelişimini sürdürdüğü sırada annede bulunan hormonların bebeğe geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bir kaç gün içinde geçen bu durum için yenidoğan genital krizi adı verilir.

İlk Dışkılar

Doğum sonrasında bebeğin yapmış olduğu ilk kaka koyu yeşilimsi-siyah renkte, yapışkan ve elastik yapıdadır. Anne sütü emmeye başlayan bebeğin dışkısı zamanla yumuşak ve altın sarısı bir renke dönüşür.