Bebeklerde ve çocuklarda çok sık karşılaştığımız burun akıntısı aileler tarafından pek dikkate alınmayan bir konudur.

Oysa ki burun akıntısı bazı hastalıkların habercisi olabilir. Burun akıntısı çocukluk dönemini ilgilendiren ciddi bir problemdir.

Burun akıntısının nedenleri

Bebeklerde meydana gelen burun akıntısının çeşitli sebepleri vardır. Bunların en önemlisi enfeksiyonlardır. Enfeksiyon hastalıklarından da en fazla burun akıntısına sebep olan virüs hastalığı nezledir. Çocuklar yetişkinlerden ayrı olarak kış döneminde birbirleriyle okul ve kreş zamanlarında çok yakın yaşamalarından dolayı nezle, grip gibi viral enfeksiyonlara çabuk yakalanmaktadır. Yaz aylarında okulların kapanması, nispeten açık ortamlarda durulması ve denize gidilmesi gibi durumlardan bu tür burun akıntısına sebep olacak enfeksiyonlar çok az miktarda görülmektedir. Ayrıca alerjik hastalıkların çok sık olduğu ilkbahar aylarında da burun akıntısı görülebilir.

Evde burun akıntısı için neler yapılabilir ?

Çocuklarda burun akıntısı burun tıkanıklığı ile devam ettiği için ve çok uzun sürebildiği için ağzı açık uyumayla cereyan etmektedir. Özellikle geceleri çocuğun ağzı açık uyuması sebebiyle bünyede bir takım sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ağzın kuruması, akciğere giden havanın burun ortadan kalkması nedeniyle nemlenmeden soğuk olarak gitmesi ve ikincil hastalıklar meydana gelebilir. Bunlara engel olmak için bulunulan ortamın nispeten rutubetli ve sıcak olması tavsiye edilir. Bunun için son dönemlerde çıkan ortamı nemlendiren çok güzel aletler bulunmaktadır. Bunların dışında evde burun akıntısı için; çocuğun bolca sıvı tüketmesi, burun içindeki hem enfeksiyon hemde alerjik uyaranların ortamdan uzaklaştırılması için sümkürmesi ve mümkün olduğu kadar enfeksiyon kapabileceği ortamlardan uzaklaştırılması gerekir.