1 yaşından sonra çocuğunuz yürümeye başlamış ve söylediklerinizi daha fazla anlamaktadır.

Bu yaşlarda basit olmayan daha karışık oyuncaklar dikkatini çekecek ve oyuncaklarıyla daha fazla zaman geçirecektir. Vermiş olduğunuz talimatlarınızı anlamaya çalışacak ve bunları yerine getirecektir. Bu yaşlardaki çocuklar oyuncak hayvanlara aşırı ilgi duyarlar. Bu yüzden kabartmalı hayvan resimlerinin olduğu kitaplardan veya hayvan figürlü oyuncaklardan onlara hayvanları gösterip öğretmeniz en faydalı aktivitelerin başında gelir.

Genel olarak 1 yaşından sonra yürümeye başladığı için çocukların bir odadan diğer bir odaya geçmesi kolaylaşır. Bu yüzden yürüteçler gibi üstüne binebileceği oyuncaklar dışında, çekilip - itilebilen, itildiğinde müzik çalan ve ses çıkaran arabalar, tüylü ve yumuşak tekerlekleri olan hayvanlar en fazla tercih edilen oyuncaklar içindedir.

1.5 yaşına gelmiş çocuklar için yeni keşifler ve yeni buluşlar onun minik dünyasında çok önemli bir yere sahip olduğu için, 1.5 - 2 yaş aralığında değişik ebatlara sahip kutular, şekiller ve bloklar çocuğun birleştirmesi ve inşa etmesi için en ideal oyuncak gruplarıdır.

1 yaş civarında olan bebekler, etrafında olup biten tüm aktiviteleri taklit etmekten hoşlanırlar. Bu nedenle sizin gün içerisinde kullanmış olduğunuz eşyaların oyuncakları onların dikkatini daha fazla çeker. Aşırı ufak olmamak kaydıyla tencere, telefon ve otomobil gibi günlük kullanılan ürünlerin oyuncakları tercih edilebilir. Bununla birlikte taklit sevgisinden dolayı ses çıkaran oyuncaklara karşıda ilgisi artar.

Oyuncak seçiminde genel olarak dikkat etmeniz gereken önemli noktaların başında 1-2 yaşındaki çocuklar için küçük oyuncaklar yutma ve boğulma tehlikesi bakımından uygun değildir. Bu nedenle alacağınız oyuncağın üzerinde yer alan talimatları mutlaka okuyunuz. Bunun yanı sıra sivri ve keskin uçlu oyuncak seçiminden kaçınmanız gerekir.