Çocuğunuz ile beraber evde renkli oyun hamuru yapmaya ne dersiniz ?

Çocukların parmak kaslarının etkili bir şekilde gelişmesi için, oyun hamuru mükemmel bir yardımcıdır. Basit bir hamur parçası kullanarak bile çocuklarınızı çok eğlendirebilirsiniz. Çocukların yaratıcılıklarının ve hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olan rengarenk oyun hamurlarını evde sağlıklı bir şekilde çocuğunuz ile beraber yapmaya ne dersiniz? İşte 2-3 dk içinde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz pratik oyun hamuru tarifi.

Oyun Hamuru İçin Malzemeler

  • Un (3 bardak)
  • Su (1 bardak)
  • Sıvı yağ (2 yemek kaşığı)
  • Tuz (Çeyrek bardak)
  • Gıda boyası ya da hamura renk vermek için gıda boyası yerine meyve ve sebze de kullanabilirsiniz. Örneğin kırmızının tonları için ahududu, pancar suyu ya da vişne suyu, sarı renk vermek için zerdaçal, yeşil oyun hamuru için ıspanak suyu, kahverengi tonuna sahip hamur yapmak için kahve kullanabilirsiniz.)

Oyun Hamurunun Hazırlanışı

Renklendirici olarak kullanacağınız malzemelerin dışındaki un, su, sıvı yağ ve tuzu karıştırın. Karıştırmış olduğunuz hamuru küçük parçalar halinde ayırın. Ayırmış olduğunuz her parçaya farklı gıda boyasından veya renklendirici meyveden ekleyerek renklerin karışması için tekrardan yoğurun. Renkli oyun hamurlarınız hazırdır. 2-3 gıda boyasını karıştırarak daha farklı renklerde elde edebilirsiniz.

Oyun hamuru ile oynadıktan sonra streç filme sarıp, hava almayan bir kutunun içinde diğer bir oyun gününe kadar saklayabilirsiniz.