Bebeklerde akne çok yaygın görülen bir problemdir.

Akneler genel olarak kendilerini doğumdan hemen sonra gösterdikleri gibi çoğunlukla 1-2 hafta sonra ortaya çıkarlar. Bebeklerde meydana gelen akne aynı ergenlik dönemindeki akneye benzemektedir. Daha sıklıkla yanaklarda görülen akneler, sırt, çene ve alın bölgelerinde de kendini gösterebilir. Bebeklerin yüzünde beliren her leke akne değildir. Akneler kırmızılaşmış ciltte iltihaplı ve kırmızı uca sahiptir.

Bebeklerde akne neden olur ?

Bebeklerde meydana gelen aknelerin sebebi hamileliğin sonlarına doğru bebeğin anneden almış olduğu aşırı hormonların etkisinin olduğu sanılmaktadır. Ancak bebeklerde akne oluşumu sadece bu nedenlerden değil başka nedenlerden de etkilenmektedir.

Doğum sonrasında emziren annenin kullanmış olduğu ilaçlarda bebekte akne oluşumunu tetikleyebilir. Bunun yanı sıra bebeklerin hassas cildi için kullanılan çeşitli bakım ürünleride akneye neden olabilir. Özellikle bebek yağları ciltteki hücrelerin kapanmasına ve dolayısıyla akne oluşmasına sebep olur.

Bebeklerde oluşan akne ne kadar sürer ?

Bebeklerde oluşan akneler için telaşlanmanıza gerek yoktur. Çünkü bebek akneleri ortalama 1-2 hafta içinde büyük çoğunlukla bebeğin cildinden temizlenir. Ancak bazı komplikasyon durumlarında aylarca süren akne vakalarıda bulunmaktadır. Özellikle 2-3 ay içinde geçmeyen akneler için bir hekime danışmanızda yarar vardır.

Bebeklerde akne tedavisi için tavsiyeler

  • Bebeklerde oluşan akne için doktor tavsiye etmediği müddetçe ilaca gerek yoktur.
  • Oluşan aknelerin sebebi cilt kirliliği olmadığı için bebeğinizin hassas cildiyle çok fazla oynamayın.
  • Yağlı losyonlar ve kremler kullanmak ciltte akne oluşumunu tetikler. Piyasada satılan bazı yağsız bakım ürünlerinin bebeğin aknesine iyi geldiği söylenmektedir. Deneyip bebeğinizin cildine iyi gelip gelmediğine karar verebilirsiniz. Eğer durum kötüleşiyorsa kesinlikle kullanmayı kesiniz.
  • En sağlıklı temizleyici şüphesiz sudur. Bu yüzden günde 1 kere bebeğinizin cildini bebek sabunu ve ılık su ile hafif bir şekilde yıkayın.
  • Akneler bebeğinize zarar vermez. Bu nedenle sabırlı olun ve kendinize sıkıntı vermeyin.