Vajina girişi ve makat arasında kalan kısıma perine bölgesi adı verilir.

Bu bölge doğum sırasında ve doğum sonrasında büyük bir öneme sahiptir. Normal doğum sırasında bu bölgede kontrolsüz yırtıkların meydana gelmemesi için doktor tarafından tek bir kesi atılır. Doktor tarafından doğum sırasında atılan bu kesiye epizyotomi adı verilir.

Doğum sonrasında yapılan perine bakımı kesi atılan bu bölgenin daha kolay bir şekilde iyileşmesi ve enfeksiyon kaparak zarar görmesini engellemek için yapılması gereken tüm bakımları kapsar. Perine bakımı yaklaşık olarak 2 hafta sürer.

Perinede meydana gelen problemler

Perine bölgesinde doğum sonrası karşılaşılan en büyük sorun ağrı ve şişliktir. Doğum esnasında bebeğin başının dışarı çıkmaya çalıştığı sırada sıkıştırması sebebiyle perine ve veajen çevresinde ödem meydana gelir ve ödem şişlik oluşturur. Normal doğumu kolaylaştırmak için atılan kesikler dışında vajinada farkedilmeyen yırtık ve sıyrıklar olabilir. Oluşan bu yırtıklara dikiş atılmadığı zaman kanayabilir. Normal doğum sonrasında aşırı miktarda taze kanama farkedilirse hemen doktora başvurmanız gerekir. Ayrıca doğum esnasında ıkınmalar sonucunda makat çevresinde hemeroitler meydana gelebilir. Oluşan bu hemoroitler oturmak istediğiniz zaman ağrıya hatta bazen kanamaya sebep olabilir.

Perine bakımı

  • Doğum sonrasında perine bölgesinde meydana gelen ağrı ve kanamaları azaltmak için kesik atılan perineye soğuk buz tatbiki önerilmektedir.
  • Ağrının azaltılması için ağrı kesici ilaçlar veya spreyler kullanılabilir.
  • Perine bölgesinin temizliği için su dışında herhangi bir temizleyiciye ihtiyaç yoktur. Ancak ilk 1-2 gün antiseptik solüsyonlar kullanabilirsiniz.
  • Akıntı ve kanamalar için günlük ped kullanmanız hijyen açısından önerilmektedir.
  • Tuvalet ihtiyacından sonra vajina temizliği ön kısımdan arkaya doğru yapılmalı ve perine bölgesinde kesik varsa bu bölgeye direk temas edinmekten kaçınmaya büyük önem vermek gerekir.
  • Kesin yapılan bölgeyi kuru tutmaya özen göstermelisiniz.
  • Ilık su ile günlük 2 kez 10'ar dklık oturma banyoları yapmak perine bölgesindeki ağrıyı azaltacaktır.