Anne ve babalar ev ödevlerinin yapılması konusunda çocuklarıyla adeta savaş verirler.

İlkokul dönemindeki çocukların okuldan eve geldikten sonra ödevlerini yapması için derslerinin başına oturmak neredeyse tüm anne ve babaların yaşadığı ortak bir sorundur.

Okulun en gerekli şeylerinden birisi de şüphesiz ev ödevleridir. Eğitim sistemi açısından ev ödevlerinin önemi oldukça fazladır. Ortalama olarak 6 yaşına gelmiş çocukların bile haftalık asgari 1-2 saat ev ödevi yapması gerekir. Çocukların yaşı büyüdüğü zaman yapması gereken ev ödevleri için ayrılan zamanda artacaktır.

Çocuklarda en büyük sıkıntılardan biri masa başına geçip ödev yapma alışkanlığını kazanmasıdır. Anne-babalar çocukları alıştırana kadar epey zaman geçer. Ancak herşeyde olduğu gibi bu konuda da çocuğa destek olunarak sorun halledilebilir. İşte size ödev yapma alışkanlığı kazandırabilmeniz için tavsiye edeceğimiz birkaç kural...

  • Çocuğunuza ders çalışabileceği ortamı hazırlayın: İlk olarak çocuğunuzun derse motive olabileceği bir ortam hazırlayın. Kendinizi düşünerek siz olsanız evinizin hangi bölümünde ders yapmaktan hoşlanacağınıza karar verin ve o ortamın çocuğunuza da uygun olup olmadığını belirleyin. Ortamı hazırlarken sessiz, bol ışık alan ve etrafında dikkat dağıtacak şeylerin olmamasına özen gösterin.
  • Program yapın: Çocuğunuz ile birlikte derslerini yapması gerektiği zamana karar verin. Yalnız okuldan hemen geldiği saatleri seçmeyin. Biraz kafasını dağıtıp rahatlaması için okul ve ödev saati (ders çalışma) arasında bir kaç saat zaman dilimi bırakın.
  • Hangi ders için nasıl çalışması gerektiğini gösterin: Çocuğunuza rehber olmalısınız. Ders çalışırken, kitap okurken, test çözerken nelere ve hangi noktalara özen göstermesi gerektiğini belirtin. Defterlerini nasıl kullanması gerektiğini, ders çalışırken hangisine öncelik vermesi gerektiğini, gün içerisinde öğrenmiş olduklarını ödevleri bittikten sonra tekrarlaması gerektiğini çocuğunuza öğretin.
  • Ödevlerini yanlız başına yapabilmesi için motive edici davranın: İlk olarak çocuğunuza ödev yapmasını öğretmeniz gerekir. Kesinlikle ödevlerini siz yapmamalısınız. Sizin yapmanız gereken rehberlik ederek anlamadığı yerlerde ona yardımcı olmaktır. Çocuğunuzu yüreklendirin ve derslerini kendisinin yapabileceğini ona gösterin. Bazen yapmış olduğu ödevler sonucunda ona ufak hediyeler alabilirsiniz. Bunun yanı sıra tatlı sözler ve sıcak yaklaşımlar ile çocuğunuzun yapısına göre onu motive edin. Unutmayın sizden sadece destek almalı eğer ki ödevlerini size yaptırmaya başlarsa bir daha kolay kolay bu yaklaşımdan kurtulamazsınız.