Bebeklerin ortalama yürüme dönemi 1 ile 1.5 yaş arasındaki zamanlardır.

Her gelişim döneminde farklılıklar olabileceği gibi kaba motor gelişimlerinde de bebekten bebeğe farklılık gösterebilir.

1.5 yaşını doldurmasına rağmen çocuğunuz yürümeye hatta emeklemeye başlamadıysa ya da yatar şekildeyken tekme atma hareketleri yapmıyorsa kesinlikle çocuk nöroloğu ile görüşmenizde ve nörolojik tetkikler yaptırmanızda fayda vardır. Yürüme dışındaki diğer tüm kaba motor hareketlerini kolay bir şekilde yapabiliyor fakat yürüme konusunda zorluk çekiyorsa yürüme probleminden şüphe duyulabilir.

Bebeklerde yürüme gecikmesi neden olur

Emekleme: Emekleme dönemi aslına bakılırsa yürümeye geçiş döneminde önemli bir aşamadır. Fakat emekleme dönemi ne kadar başarılı ve iyi geçerse genel olarak yürüme o kadar geç olmaktadır. Çünkü bebekler ihtiyaçları olan yere emekleyerek daha hızlı gidebileceklerini sanırlar. Bu yüzden bebekler emeklemeyi yürümeye tercih ederler.

Aşırı kilo: Aşırı kiloya sahip bebekler yürümekte zorlandıkları için pek yürümek istemezler. Bu yüzden gelişim ve beslenme konusunda bebeğin sıkı takipçisi olmalı ve bebektir beslenmesi gerekir diyerek aşırı yemek yedirilmemelidir. Fazla kiloların yürüme gecikmesine ek olarak daha başka problemlerede sebep olabileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Ailenin tutumu: Aşırı korumacı tutuma sahip aileler, bebeklerinin düşme ve yaralanma endişeleri yüzünden yere pek bırakmaz istemezler ve bu yüzden sürekli kucakta taşırlar. Bu tutum yüzünden bebeğin yürümesinin gecikmesinin yanısıra, birçok gelişim alanında olumsuz etkilenmeler görülebilir.

Fırsat verilmesi: Bizlerde de olduğu gibi çocukların becerilerinin gelişim sağlayabilmesi için fırsat verilmesi gerekir. Örneğin almak istediği bir eşyaya ulaşmaya ve ayağa kalkmaya çalışan çocuk engellenmemelidir. Her istediği önüne konulan, yürüme imkanı olmayan ve yürümeye gerek duymayan bebeklerde yürüme konusunda gecikmeler meydana gelebilir.

Tıbbi problemler: Hamilelik döneminde veya doğum sırasında meydana gelebilecek tıbbi problemler bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Örneğin beyin felci, prematüre doğum, enfeksiyon, kas hastalıkları gibi sorunlar genel olarak kaba motor gelişimlerinin yanı sıra birçok gelişim aşamasını etkileyebilir.