Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için temel gereksinimlerinden biri olan uyku ihtiyacını karşılamak son derece önemlidir.

Aileler yeni dünyaya gelmiş bebeklerin uyku düzenine önem verirken, 2 yaşına geldikten sonra çocuklarının özellikle öğle uykularını ihmal edebilmektedir. Aileler anaokullarında çocukların uyku saatlerinin olmamasını gayet normal ve olumlu bir durummuş gibi algılayabilirler. Birçok anaokulu ailelerin çocuğum okulda uyumasın taleplerinden ve okul yöneticilerinin uyku için ayrı bir oda ayırmamak istemesinden dolayı öğle uyku saatleri programa dahil edilmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde, öğle uykusunun öğrenme süreçlerine ve beyin gelişimine katkısı kanıtlanmıştır.

Dünyaca ünlü uzmanlar tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda öğle uykusunun, çocuğun okul öncesi dönemde etkileri bilimsel bir şekilde ortaya çıkarılmıştır. ABD'de yer alan Massachusetts Amherst Üniversitesi'nin yapmış olduğu araştırmada öğle uykusunun yararlarının gün içinde ve diğer günde bile hissedildiğini ve hafızanın güçlenmesinin yanı sıra öğrenme bakımından da büyük önem taşıdığının altı çizildi. Araştırma neticesinde öğle yemeği sonrası çocuklara 1 saat kadar uyuma imkanı tanındığında;

  • Öğlen uykusunu uyumadıkları günlere nazaran uyuyan çocukların görsel-uzamsal zeka açısından daha iyi beceriler sergiledikleri,
  • Öğle uykusu sonrasında çocukların %10 daha fazla bilgi hatırlayabildiği,
  • Uyku esnasında çocukların, beyninde yer alan yeni bilgi edinme ve öğrenmeye ait bölgelerinde faaliyet artışı saptandığı ortaya çıkarılmıştır.

Yapılan araştırmaların da bize gösterdiği gibi anaokulunda çocuklarınızın asgari 1 saat kadar uyumasını talep etmeniz gerekir. Bütün gününü anaokulunda geçiren çocukların özellikle öğle uykusuna ihtiyacı daha fazladır. Bu yüzden öğle uykusunu programlarına alan anaokullarını tercih sebebi yapın. Eğer çocuğunuz yarım gün anaokuluna gidiyor ise uyku saati geçtikten sonra anaokulundan alabilir ya da eve geldiğiniz gibi öğle uykusuna yatırabilirsiniz.