Çocuklarınızı güneşin yaymış olduğu zararlı ışınlardan korumanız son derece önemlidir.

Yaz aylarında çocukların dışarıda oyun oynarken veya denize girerken uzun bir süre güneş altında kaldıklarına dikkat çekmek isteriz. Bu nedenle yaz mevsiminde çocukları güneşin yaymış olduğu zararlı etkilerden korumak için ailelerin özen göstermesi gereken noktaları sizlerle paylaşıyoruz.

Güneşin yapmış olduğu yanıklardan ve ileri ki yaşlarda meydana gelebilecek melanom gibi cilt kanserlerini önlemek için çocukları güneşin yaymış olduğu zararlı ışınlardan korumak son derece önemlidir. Cilt yapısı küçük çocuklarda çok incedir ve 9 ile 12 yaş arasındaki çocukları da kontrol etmek epey bir zor olduğu için bu yaş aralığındaki çocuklarda güneş yanığı ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden bu yaş grubunda bulunan çocuklara ailelerin özellikle dikkat etmesi gerekir.

Çocuklarınızı güneş ışığından korumanıza yardımcı tavsiyeler

  • Güneş kremleri çeşitli kimyasalları içinde barındıran, güneşin yaymış olduğu zararlı ışınların cilde işlemesini önleyen, türüne göre ekstra farklı özellikleri bulunan kremlerdir. Güneşin zararlı ışınlarından çocuklarınızı etkili bir şekilde korumak için 30 ve üzeri koruma faktörü içeren güneş kremlerini çocuğunuz güneşe çıkmadan yarım saat önce sürmelisiniz. Ayrıca güneşin yaymış olduğu UVA ve UVB ışınları kansere neden olmaktadır. Bu yüzden alacağınız güneş kreminin her 2 ışına karşı koruyucu olmasına dikkat edin. Ayrıca 80 dk'da bir güneş kremini yenilemeniz gerekir. Yeni dünyaya gelmiş bebeklerin özellikle ilk 6 ay boyunca gerekmedikçe evden dışarı çıkarılarak doğrudan güneşe maruz kalmaları tavsiye edilir.
  • Tişört, atlet ve gömlek gibi hafif pamuklu üst giysileri yaklaşık olarak 7 faktörlük (SPF 7) bir koruma sağlamaktadır. Belki kendi başına yeterli olmayabilir fakat oldukça yardımcıdır.
  • Çocuğunuzun kulaklarını ve yüzünü korumak için şapka kullanabilirsiniz.
  • Güneş ışınlarının en dik olduğu öğlen saatlerinde özellikle 10:00 - 15:00 aralıklarında çocuklarınızı güneşe çıkarmamak en doğrsudur. Havaların bulutlu olması sizleri yanıltmasın. Çünkü güneşin zararlı ışınları bulutları kolaylıkla delip geçmektedir.