Psikolojik Danışman ve DEHB Uzmanı Pınar Kobaş, çocukların hayvanlara kötü davranmasını önlemek amacıyla ailelerin özen göstermesi gereken ayrıntıları bize anlattı.

Çocukların hayvanları sevmesi için ilk olarak içinde bulunduğumuz dünyanın sahibinin yalnız bizler olmadığını, hayvanların da bizler gibi soluk alıp verdiklerini ve yaşadıklarını, yemek yiyip beslendiklerini, anne veya baba olduklarını, üzülebildiklerini ve ağladıklarını, canlarının acıyabileceğini bilmeleri tek başına yeterli değildir. Bunları tam olarak kavramaları lazımdır.

Bizim hayvanlardan daha akıllı olmamız, onları bizden daha değersiz yapmaz. Bu bilgiyi çocuklarımıza doğru bir şekilde anlatabilmemiz için öncesinde bunu anne ve baba olarak bizim algılamamız gerekiyor. İşte o vakit çocuklarımıza hayvanlara iyi davranmayı öğretebiliriz.

Çocukların hayvanları sevmesi için bunlara dikkat edin

  • Yalnızca çocukların yanında değil, kesinlikle başkaları için "kuş beyinli" gibi laflar sarfetmeyin. Özellikle çocukların yanında hayvanları küçük düşürücü kelimeler kullanmaktan kaçının.
  • Evinizde beslediğiniz hayvanlara veya sokakta görmüş olduğunuz hayvanlara kesinlikle fiziksel şiddet ve sözel hakaret uygulamayın.
  • Evinize yanlışlıkla girmiş olan canlıları öldürmek yerine, tabiattaki yerlerini bulması konusunda destekçi olun.
  • Çocuklarınız ile beraber hayvanlar ve insanlar arasındaki dostluğu anlatan filmler seyredin, kitaplar okuyun. Hayvanlar ile aramızda bulunan farklılıklardan daha çok çocuklarınıza benzerliklerimizden bahsedin ve onların da duygularının olduğunu gösteren belgesel nitelikteki filmler izleyin.
  • Çocuklarınızı hayvanların katledildiği ve onlara işkence edilen oyunlardan uzak tutun ve bu çeşit televizyon yayınlarını izletmeyin.
  • Çocuğunuz ile beraber bir hayvan barınağına gidin ve hayvanların gereksinimi olan birşeyler götürün.
  • Çocuklar genel olarak hayvanları severler ve ilgi gösterirler fakat bazı zamanlarda ki sevgi gösterileri farkında olmadan hayvanların canını acıtabilir. Kendilerine ne şekilde davranılmasını istiyorlar ise hayvanlara da o şekilde davranmalarını anlatın. Mesela kendisine "Halan, amcan veya dayın seni sıkıştırıp zorla öpmeye çalıştığında ne hissediyorsun?" benzeri sorular sorabilirsiniz.
  • Sokakta gördüğünüz köpekler için çocuklarınıza "sakın yaklaşma, ısırır, saldırır" gbi ifadeler kullanmaktan kaçının zira bu sefer çocukların hayvanları tehdit edici canlılarmış gibi algılamasına sebep olabilirsiniz. Onun yerine tanımadığın bir hayvana dokunma, konuşma, göz teması kurma diyebilirsiniz. Zira köpekler sevgiyle kendilerine atılan adımı bile bazı zamanlar tehdit olarak algılayabilir.
  • Etrafınızda hayvan besleyen arkadaşınız veya komşunuz varsa çocuğunuz ile birlikte onu ziyaret edin ve hayvanlar ile iletişim kurması konusunda ona yardımcı olmaya çalışın.
  • Çocuğunuz hayvanlara kuvvet uyguluyor ve onların canını acıtıyorsa hayvanların oyuncak olmadığını, onlarında yaşayan birer canlı olduklarını hatırlatın. Çocukların öğrenme süreçleri farklılık gösterebilir. Kimi çocuk hemen öğrenirken kimisi daha yavaş bir şekilde öğrenir. Çocuğunuz tüm anlatmalarınıza rağmen hala hayvanlara şiddet uyguluyorsa bir süre o hayvanlardan uzak tutun. Yine şiddet konusunda çocuğunuza engel olamıyorsanız bir süreliğine sevdiği bir oyuncağı veya yapmaktan zevk aldığı aktiviteden uzak tutarak bunun sebebini açıklayın. Kesinlikle üzülüp vermiş olduğunuz cezayı sonlandırmayın. Zira o vakit öğrenme tam olarak gerçekleşmez.