Kişinin hamile olduğunu öğrenmesi, yepyeni bir hayatın başlangıcıdır.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra ilk olarak eşiniz ile kutlama yaptınız. Daha sonra aileleriniz ve sevdiklerinizle bu müjdeli haberi paylaştınız. Asıl önemli olan bundan sonraki 9 ay boyunca sizi nelerin beklediğidir. Doğuma nasıl hazırlanmanız gerekir ? Hamileliği öğrendiğinizde ilk yapmanız gerekenleri sizler için liste haline getirdik.

  • İlk olarak tahmini doğum tarihinizi hesaplamalısınız. Basit bir şekilde, tahmini doğum tarihinizi sizler için hazırlamış olduğumuz Kaç Haftalık Hamileyim sayfasından öğrenebilirsiniz. Eğer kendiniz hesaplamak isterseniz son adetinizin başladığı tarihe 1 hafta (7 gün) ekleyip 3 ay çıkararak pratik bir şekilde hesaplama yapabilirsiniz. Şunu da aklınızdan çıkarmamanız gerekir bebeklerin yalnızda % 5'lik kısmı tahmini doğum tarihinde dünyaya gelir.
  • Bebeğiniz ile ilgili önemli günleri hatırlayabilmek için özel bir takvim yapabilirsiniz. Mesela bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğiniz tarihi, kalp atışlarını duyduğunuz tarihi ve diğer önemli tarihleri, anıları not ederek kişisel bir takvim oluşturabilirsiniz.
  • Hamileliğiniz boyunca sizinle ilgilenecek ve kontrol edecek doktorunuzu seçmeniz gerekli. Bu karar sırasında kendinizi yanında rahat hissedebileceğiniz ve sizi anlayabilecek bir doktordan yana seçim yapmakta fayda vardır.
  • Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra artık 2 kişilik bir yaşam sürdüğünüzün farkına varıp bedeninize oldukça dikkat etmelisiniz. Gerekli olan tüm besinlerden dengeli bir biçimde yemeli ve yeterli miktarda folik asit aldığınızdan emin olmalısınız. Kendinizi fazla yormadan spor yapabilirsiniz. Hareketli bir yaşam hamilelik sürecini daha rahat atlatmanızı sağlayabilir. Sık sık dinlenmeli ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.
  • Hamilelik döneminde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Bu sorunların her anne adayında görüleceği manasına gelmez, fakat bilgi sahibi olmak her zaman için daha iyidir. Hamileliğiniz süresince mide bulantısı veya mide yanması, hafif baş dönmesi, göğüste oluşan yanma hissi gibi belirtiler normaldir. Fakat oluşan bu belirtilerin aşırı olması halinde doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Hamilelik süresince bedeninizde meydana gelen belirtileri Hafta Hafta Gebelik sayfamızdan takip edebilirsiniz.
  • Vücudunuzda meydana gelecek değişikliklere hazırlıklı olun. Çünkü hamilelik her kadını aynı şekilde etkilemez. Fiziksel olarak gebelik döneminde yaşayabileceğiniz değişiklikler hakkında araştırma yaparak veya kitaplar okuyarak bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Oluşacak değişikliklere karşı bilgili olursanız, kendinizi daha iyi hissedersiniz.
  • Bebeğinizin gelişim evrelerini hafta hafta takip edebilirsiniz. Her hafta bebeğinizin gerçekleştirmiş olduğu evreleri takip etmek, sizi bebeğinize yakınlaştıracaktır. Ayrıca gelişim aşamasında meydana gelen mucizelere tanık olabileceksiniz. Gebeliğinizi takip etmenizi sağlayacak hafta hafta hamilelik sayfamıza mutlaka göz atın.
  • Hamile bayanların üye olduğu ve bilgi paylaştığı internet sitelerine sizde üye olabilirsiniz. Böylelikle karşılaştığınız sıkıntıları ve deneyimleri diğer hamilelerle paylaşabilirsiniz.