Sağlıklı ve kuvvetli kemik sistemi gelişiminin meydana geldiği zaman şüphesiz çocukluk dönemidir.

Kemiklerin güçlenip, büyüdüğünü çocuğun boyunun uzaması ile anlarız. Ancak kemik iç yapısının gelişip, büyümesiyle alakalı herhangi bir belirti maalesef yoktur. Kemikte bulunan mineral yoğunluğu miktarının azalması sonucu ortaya çıkan hastalığa kemik erimesi adı verilir. Anne veya babadan kaynaklı genetik faktörlere ya da az kalsiyum tüketilmesi gibi neden bağlıdır. Bu hastalıkta kemikler kolay kırılabilen bir yapıya sahiptir. Hafif bir darbe ya da basit bir günlük iş neticesinde ani olarak kemik kırıkları meydana gelebilir.

Kemik Yapısının Gelişimi

İskeleti meydana getiren kemiklerin kuvveti, genetik yapımız ile alakalıdır fakat yaşam şeklimiz sonucunda oluşan kemik miktarını ve gücünü biz belirleyebiliriz. Örneğin kalsiyum açısından zengin dengeli bir beslenme ve kemiğe yük bindirilmesine imkan tanıyan fiziksel aktiviteler yaparak sağlam kemik yapımına yardımcı olabiliriz.

Kemik dokuyu çocuğunuzun adına açmış olduğunuz bir banka hesabı gibi düşünün. Düzenli-dengeli beslenerek ve doğru aktiviteler yaparak kemik dokusuna yatırım yapmış olursunuz. Çocuklarda yeni kemiği oluşturan hücreler hızlı bir şekilde çalışırlar. Bu nedenle iskelet yoğunluğu ve kuvveti artar. Genç erişkin­lerde özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde yapılan-yıkılan kemikler arasında dengeli bir işleyiş vardır. Fakat 35 yaşından sonra bu işleyişte kemik kayıpları artar ve bunun sonucunda kemik erimesine (osteoporoz) bir başka deyişle banka hesabının erime­sine sebep olabilir. Bu nedenle çocuklarda ve ergenlik dönemi son derece önemlidir. Bu dönem içinde ne kadar iyi ve sağlam kemik kütlesine ulaşılabilir ise erişkin dönemde osteoporoz riskine karşı önlemini almış olur.

Kemik Oluşumunu Destekleyen Besinler

Çocukluk döneminde vücut, diş ve kemiklerimizde kalsiyum biriktirir. Bu nedenle kemik yapısının gelişmesi için çocuklar tarafından kalsiyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesi son derece önemlidir.

Kalsiyum açısından zengin gıdalar süt ve sütten elde edilen yoğurt-peynir gibi süt ürünleridir. Fakat kalsiyum sadece sütte değil pişmiş tahıllarda ve yeşil yapraklı sebzelerde de bulunmaktadır. 3 ile 12 yaş arasındaki çocukların günlük olarak ortalama 800 mg kalsiyuma ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun 800 mg kalsiyum ihtiyacını bir kase yoğurttan (300 mg), bir su bardağı sütten (300 mg) ve bir kibrit kutusu kadar peynirden (200 mg) sağlayabilirsiniz. Ergenlik döneminde ki gençlerin ortalama kalsiyum ihtiyacı 1300 mg civarındadır. Ayrıca kalsiyumun kemiklerde emilimi için D vitaminine de gereksinim vardır. Bazı besinler D vitamini içerse bile D vitamininin en önemli kaynağı şüphesiz güneş ışığıdır. Yaz aylarında çocuğunuzun günde ortalama 15 dk kadar güneş ışığında durması yeterlidir.

Günlük alınması gereken kalsiyum miktarı (mg)

Bebekler

  • 6 aya kadar - 400
  • 6 ay ile 1 yaş - 600

Çocuklar

  • 1 ile 5 yaş - 800
  • 6 ile 10 yaş - 1000

Çocuklarda Kemik Erimesini Önlemek İçin Tavsiyeler

  • Bebeklik döneminden çocukluk dönemine kadar kemik kütle kazanımına katkı sağlayacak yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alımı sağlanmalıdır.
  • Asit içeren (kola, gazoz) içeceklerin yerine süt tüketilmelidir.
  • Fiziksel aktiviteler sadece çocukluk döneminde değil tüm hayatımız boyunca sürdürülmelidir.
  • Bilgisayar ve televizyon başında geçirilen vakitler azaltılmalıdır.
  • Yer çekimine karşı yapılan sıçrama hareketleri çoğaltılmalıdır. Örneğin çocuğunuzu basketbol ve ip atlama gibi aktivitelere sevk edin.
  • Çocuğunuzun aşırı şişman ya da aşırı zayıf olmasını önleyin.