Yeni bir bebeğin geleceği haberini alan aile bireyleri çok sevinirken, diğer çocuğunuz bu duruma pekte sevinmeyebilir.

Yeni bir bebeğin geleceği duygusu yani kardeş kavramı büyük çocuğu, sahip olduğu herşeyi kaybetme korkusuna ve artık kimsenin onu sevmeyeceği fikrine kapılmasına sebep olur. Bu duygu evdeki büyük çocuk için oldukça stresli bir durumdur. Bu olumsuz düşünceler ile küçük bir çocuğun baş etmesi pekte kolay bir iş değildir. İlgiyi tekrar kendi üzerine çekmek isteyen büyük çocuğunuz saldırgan ve huysuz davranışlar sergileyebilir ya da küçük bir bebek gibi davranabilir. Anne ve baba olarak çocuğunuzun bu olumsuz duygular ile başa çıkması için ona yardımcı olmanız son derece önemlidir.

Yeni kardeş geldikten sonra yapılması gerekenler;

  • Tüm zamanınızı yeni doğan bebeğinize ayırmak bencillik olacaktır. Anne ve baba olarak büyük çocuğunuza da zaman ayırmanız ve ayrı ayrı ilgilenmeniz gerekir.
  • Akrabalarınızın ya da arkadaşlarınızın yeni bebek için getirmiş olduğu hediyelerin yanına diğer çocuğunuz için abi ya da abla hediyeleri hazırlayabilirsiniz. Böylelikle yeni bebeğinize hediye geldiği zaman büyük çocuğunuz kendini dışlanmamış hissedecektir.
  • Bebeği ziyaret etmeye gelenlerin yalnızca bebekle değil, büyük çocukla da ilgilenmeleri gerektiğini hatırlatın.
  • Büyük çocuğunuza kendine özel bir alanının olduğunu ve oyuncaklarını kimseyle paylaşmak zorunda olmadığını hissettirin. Bunun güvencesini verin.
  • Yeni dünyaya gelmiş bebeğinizin bakımında veya ev işlerinde büyük çocuğunuzdan yardım isteyin ve ona yapabileceği sorumluluk verin.
  • Büyük çocuk olmanın aslında ne kadar büyük bir şey olduğunu ona anlatın. (Ne yemek istediğini seçebildiğini, arkadaş edinebildiğini ve parkta kendi başına oynayabildiğini)
  • Yeni dünyaya geldiği zaman büyük çocuğunuz bebeğe ilgi göstermeyebilir. Onu bu konuda zorlamayın. Zamanla kardeşini sevecek ve onunla ilgilenecektir.
  • Uygun olmayan ve sizi kızdıracak davranışlar sergilediği zaman hemen onu cezalandırmayın, bu davranışları neden yaptığını anlamaya çalışın. Belki çocuğunuz ilgisiz kaldığından şikayetçi olduğu için bunları yapabilir. Duygularını özgür biçimde anlatabilmesi için ona imkan tanıyın.