Bebeklerde genital bölge bakımı son derece önemli bir konudur.

Genital bölgelerin temiz tutulması doğru bir davranıştır, ancak oldukça güçlü temizleyiciler ve sabunlar bu bölgelerin temizliğinde pekte iyi bir fikir değildir. Çünkü bunlar erkek veya kız çocuğun üretrasındaki açıklığı tahriş ederek idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu nedenle bebeklerin en az 3 yaşına gelene kadar hassas yapıda olan ciltleri için özel olarak üretilmiş banyo ürünlerini kullanmak gerekir.

Erkekler

Erkek çocuklarının genital organı ister sünnetsiz olsun ister sünnetli, ayrıca özel bir bakıma veya dikkate ihtiyaç yoktur. Bebeğin vücudunu yıkadığınız banyo ürünü ile bebeğin penisinide yıkayabilirsiniz. Sünnet olan bebeklerin, sünnetten sonra penisleri 1-2 gün oldukça kırmızı bir görüntüye sahip olabilirler. Bunun yanı sıra sarı renkli bir salgıya da rastlanabilir. Bu iki durumda penisin sünnet sonrası iyiliştiği manasına gelmektedir. Çok az bir ihtimalle sünnetten dolayı enfeksiyon oluşabilir. Penis ucu şişti veya sulu sarı yaralar fark ettiyseniz, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Bebeğiniz sünnet olmadıysa, genital bakım sırasında peniste bulunan sünnet derisini geriye doğru çekmeniz gerekmez. Zaten sünnet derisinin penisten ayrılması kolay olmayacaktır ve bu tahmini 1-2 yıl bebek alt bezinden kurtulana kadar sürebilmektedir.

Kızlar

Vulva adı verilen dış genital bölge kız çocuğunda, dünyaya geldikten sonra 1-2 hafta boyunca şişmiş ve kızarık olabilir. Hatta bunun yanı sıra hafif kanlı ya da şeffaf, beyaz renkli bir akıntı da dikkatinizi çekebilir. Tüm bu durumların hepsi normaldir ve korkulacak birşey yoktur. Bu şişkinliğin ve kızarıklığın sebebi gebelik boyunca maruz kalmış olduğu hormonlardır. Kızarıklıklar süresince bebeğinizi yıkamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak akıntıların 6 haftadan daha fazla sürmesi halinde, mutlaka bir çocuk doktoruna başvurun.

Kız bebeklerinin bezini değiştirme sırasında tıpkı yetişkinlerin yaptığı gibi temizleme işini önden arkaya doğru yani genital bölgeden anüse doğru yapmalısınız. Böylelikle vajinaya dışkı bulaşma riskini önlemiş olursunuz.