Bebeklerin bakımı sırasında gerekli olan tırnak bakımı gözünüzü korkutmasın!

Hamilelik döneminiz nihayet bitti ve tatlı mı tatlı bebeğinizi kucağınızı aldınız. Bu etaptan sonra sıra bebeğinizin bakımına geldi. Banyo, alt değiştirme, emzirme gibi önemli bakımlardan sonra tırnak bakımıda son derece önemlidir. Bebeklerde tırnak bakımında dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için araştırdık.

Yeni dünyaya gelen bebeklerin oynadıkları ilk oyuncak şüphesiz elleridir. Bu yüzden bebeklerin doğum sonrası giymiş oldukları eldivenleri fazla zaman kaybetmeden çıkarmak gerekir. Ancak bu işlem için tırnakların kesilmesi ve bakımının iyi bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Yanlışlıkla kendi yüzünü çizebilir

Dünyaya gelen bebeklerin birçoğunun doğdukları zaman tırnakları epey bir uzundur. Bu yüzden ebeveynler, bebeğin yüzünü çizerek zarar vermesinden endişe duyarlar. Tırnak kesimi anne ve babalar için oldukça zor bir iş olsa da bakteri ve kiri barındırdıkları için kesilmeleri gerekir.

Birçok anne minicik elleri olan bebeklerinin tırnaklarını kesmekten çok korkarlar. Hatta doğum sonrası ilk tırnak kesimi korkutucu olabilir. Bu nedenle anneler bebeklerinin ilk tırnak kesimlerini ellerinden geldiği kadar geciktirmek isterler. Fakat bu durum tehlike arzetmektedir. Neşe içinde bilinçsiz bir şekilde ellerini sallayan bebek yüzünü çizerek kendine zarar verebilir.

Doğru tırnak makası

Bizlerin kullanmış olduğu tırnak makasları maalesef bebeklerin minik parmakları için pek uygun değildir. Bebeklerin tırnak etine zarar vermeyen özel makasların seçilmesi gerekir. Bebeklerinizin tırnaklarını kesmeye doğru bir makas edinerek başlayın.

Bebeğinizin tırnaklarını banyo sonrasında kesin

Bazı anneler bebeklerinin tırnaklarını kımıldamayacağını sanarak uykuları sırasında kesmeye çalışırlar. Ancak bebeklerin yakalama refleksleri oldukça kuvvetli olması nedeniyle ani bir şekilde elini çekebilir. Bu yüzden en doğrusu bebeklerin tırnaklarını uyanıkken kesmek gerekir. Kesme sırasında tek kişinin işi biraz daha zor olabilir. Tırnak kesme işini 2 kişi yapmanız en iyisidir. Siz bebeğinizin tırnağını keserken bir kişininde bebeğinizin ellerini tutmasını sağlayın. Kesme işini banyo sonrasına bırakmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Doğru kesim tırnak enfeksiyonunu önler

Bebeklerin, ilk doğdukları zaman esnek ve yumuşak olan tırnakları zamanla sertleşir. Doğru kesim tırnak enfeksiyonu oluşmasını önler. Bu yüzden ayak tırnaklarını düz, el tırnaklarını ise yuvarlak biçimde kesin. İlk 1.5 ay boyunca tırnaklarını düzenli olarak kesseniz bile eldiven giydirmenizde fayda vardır. Bebek farkında olmadan gözlerine ve yüzüne zarar verebilir.

Tırnaklar uzama hızına göre kesilir

Bazı annelerde "Kırk günü doldurmadan tırnakları kesilmez" gibi yanlış bir inanç vardır. Bebeklerin el ve ayak tırnakları kendi uzama hızlarına göre haftada 1 ya da 2 defa kesilmesi gerekebilir. Tırnak kesimi sırasında yapılan bir diğer yanlışta tırnakların erken uzamasını önlemek için kısa kesmektir. Gereğinden fazla kısa kesilen tırnaklar enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.