Virüsten kaynaklanan bir hastalık olan krup, özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen alt solunum yolu enfeksiyonudur.

Genellikle 6 aylıktan 3 yaşına kadar olan çocuklarda daha sık görülen bu hastalık anjini ya da yalancı kuşpalazı ismiyle de anılmaktadır. Şişme sonucu yumuşak dokuda daralma meydana gelir ve bu durum normal nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Bunun sonucunda çocuk havlar tarza öksürür ve hırıltılı bir şekilde nefes alıp verir. Yarattığı bu solunum yolu sıkıntısı anne ve babaları çok korkutmaktadır.

Krup Hastalığının Nedenleri

Virüslerin sebep olduğu bilinen bu hastalıkta, virüsler bulaştıkları yerdeki mukus üretimini artırarak, ödemin oluşmasına sebep olurlar. Bebeklerin hava yolları yetişkinlere nazaran daha dar olduğu için solunum sıkıntıları daha fazla görülür. Yaş ilerledikçe göreceli olarak bu hastalık daha hafif belirtiler ile ve soğuk algınlığı olarak atlatılır.

Krup Hastalığının Belirtileri

Krup hastalığın belirtileri aslında oldukça belirgindir. Hafif bir nezle ve öksürük geçirmiş gibi yatan çocuk uyuduğu bir sırada boğulur gibi bir öksürükle beraber yataktan fırlar. Krup hastalığında duyulan öksürük köpek havlamasına benzemektedir. Hastalık öncesinde nezlede olduğu gibi burun akıntısı olabilir. Hafif ateş görülür. Gündüz geceye göre daha iyi olan çocuk geceleri solunum sıkıntısı çekebilir. Bu durum 1-2 gün azalarak devam eder.

Krup hastalığının bilinen tipik bir tedavi yöntemi yoktur. Ağır hastalık belirtisi göstermeyen bebeklerde tedavi evde yapılabilir. Aşağıda vereceğimiz yöntemler ile rahatlamayan bebekler için ödem çözücü ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Krup Hastalığının Tedavisi

  • Krup hastalığına yakalanan çocuklarınıza nemli soğuk hava solutun. Bu amaç için tasarlanmış olan özel aletler kullanabilirsiniz. Şayet hava soğuk ise camı açıp; çocuğunuza dışarıda bulunan soğuk havayı solutabilirsiniz. Ya da buzdolabınızda yer alan derin dondurucunun kapağını açarak içeriden gelecek olan soğuk havayı solutmak da işe yarayacaktır.
  • Banyonun kapısını kapatıp sıcak suyu açarak odanın buhar dolmasını sağlayın. Buharlı ortamda çocuğun ortalama 7-8 dk kalması ona iyi gelecektir. Fakat kesinlikle çocuğu banyoda yalnız bırakmayın.
  • Kaynar suyun dolu olduğu bir leğenin içine papatya ve lavanta çiçeklerini karıştırın. Leğenden çıkan buharı çocuğun solumasını sağlayın.
  • Okaliptüs ve kekik yağlarından hazırlamış olduğunuz karışım ile çocuğunuza ayak banyosu yaptırabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun baş kısmını yatarken yükseltin. Böylece nefes alıp vermesini kolaylaştırmış olursunuz.
  • Bebeklerde meydana gelen krup hastalığında kesinlikle öksürüp şurubuna ihtiyaç yoktur.
  • Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmayalım.