Bütün anne ve babalar çocuklarının kendine güvenen, kendi işini kendi yapabilen ve en önemlisi mutlu bir şekilde yetiştirmek ister.

Fakat bilinen bir gerçekte vardır ki bazı şeyleri sadece istemek yetmez, gereğini yapmak gerekir.

Sağlıklı bir şekilde gelişimini devam ettiren bir çocukta "sınır problemleri" adı verilen sorunlara baktığımız zaman, genel olarak ev içinde bazı problemlerin olduğu ortaya çıkar. Çocukların sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için kural koyabilen ebeveyn tarafı düzeni sağlama konusunda son derece önemlidir.

Aile neden evde kuralları koyamıyor ?

• Zor hayat şartları nedeniyle anne ve baba yoğun çalışma temposu sonunda eve geldikleri vakit inanılmaz yorgun ve bitkin olurlar. Bu durumda olan ebeveynler çocuklarına hayır diyecek ve onlara laf anlatacak enerjiyi kendilerinde bulamazlar.

• Evde anne ve baba arasında yaşanan ciddi sorunlar neticesinde ailenin zihni aşırı meşgul durumdadır. Bu yüzden aile çocuğunun sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli olan duygusal enerjiyi çocuğuna yeterli miktarda aktaramaz.

• Çocuğuna hayır demesi konusunda aile kendine göre bazı yöntemler uygulamış fakat başarıyı sağlayamayınca umudu kesmiş ve bu olumsuz durumu kabullenmiş olabilirler. Bu tür aileler ne yaparsa yapsınlar çocuklarının değişeceği konusunda pek umutları yoktur. Kısacası çok erken pes etmişlerdir. Olumsuzluğa kapılmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Çünkü çözüm için her zaman uygun bir alternatif vardır.

• Çocuğunuza hayır dediğiniz zaman onun sevgisini kaybetmekten korkmayın. Çünkü hayır dediğiniz zaman çocuğunuzu değil onun istenmeyen davranışını kabul etmiyorsunuz. Bu davranışın istenmeyen bir davranış olmasının nedeni ise, çocuğunuzun kullanmış olduğu bu kalıbın ileride ona zarar verme ihtimalidir.

• Ailenin kural koyamamasında etkili bir diğer önemli sebepse, anne, baba veya aile büyüğünün kurallar konusunda tutarsız davranışlar sergilemesidir. Aynı davranış sonucunda kimi vakit azarla karşılaşan çocuk bazı zamanlarda ise göz yumulması halinde kafa karışıklığı yaşar. Anne ve babaya olan güven duygusu ciddi manada azalır.