Ek besinlere başladınız fakat bebeğiniz katı gıdaları yemiyor ve direniyor mu ?

Yeni tatlara ve yeni beslenme şekline alışmak kolay değildir. Özellikle bebek katı gıdaya geçiş döneminde çok değişken tavırlar sergileyebilirler. Mesela ek mamaya geçiş döneminde bebek bir hafta ister, öbür hafta istemez. Bu gibi durumlarda aşağıda tavsiye ettiğimiz yöntemleri tatbik edebilirsiniz.

Kaşık yerine parmak ucunuzu kullanabilirsiniz

Yeni katı gıdaya başlamış bebekler kaşık yerine parmaklardan daha çok hoşlanırlar. Hazırlamış olduğunuz meyve veya sebze püresinden bir parça parmaklarınızın ucuna koyun ve bebeğin bunu oradan emerek yemesine izin verin. Bebeğiniz parmağınızdan emerek rahat bir şekilde yemeyi öğrendikten sonra, bir miktar ek mamayı dilinin uç kısmına yerleştirin ki zamanla dilinin ucuna koyduğunuz yiyeceği geriye boğazına doğru iterek yutmayı öğrenebilsin.

Metal kaşık yerine plastik kaşık kullanabilirsiniz

Metalden üretilmiş kaşıklar bebeğe soğukluk hissi vereceği için bebeğin dikkatini çeker ve yemesini engelleyebilir.

Zorla güzellik olmaz

Bebeğin katı gıda ile beslenmeye başlamasındaki asıl amaç onu yeni tatlar ile tanıştırmak ve yeni yeme yöntemleri öğretmektir. Bu zorlu süreçte sabırlı olmanız son derece önemlidir. Çünkü bebeğiniz sıklıkla 2 ileri ve 1 geri şeklinde gelişme kaydedecektir. Bazı vakitlerde ve gıdalarda bebeğinizin bu katı yiyeceği istememesi gayet normal ve beklenen bir durumdur. Bu gibi olumsuz davranışlar sergilediği zaman fazla üstüne gitmeyin ve bırakın. Başka bir gün aynı yiyeceği denediğinizde yediğini fark edeceksiniz.