Çocuğu hiperaktif olan ailelerin işi normal çocuk sahibi ailelere göre daha zordur.

Hiperaktif çocuklar durdukları yerde duramazlar sürekli bir arayış, bir uğraş içindedirler. Böyle çocukları otururken görmeniz pek mümkün değildir. Aslında çocuğun bilinçaltı yapısında hiperaktif olmasını gerektiren özellikler yoktur. Hiperaktiflik çocuğun mizacı olarak algılanmamalıdır. Elbette çocuğu hiperaktiviteye iten bazı etkenler vardır.

Çocuklarda Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

* Hiperaktif olan çocuklar genelde gergin davranışlar sergiler.

* İstedikleri şeyleri anlatırken daima ağlarlar.

* Gün içerisinde bulundukları ortamı dağıtmaları diğer çocuklara göre çok fazladır.

* En belirgin özellik etraftaki uyarıcalara karşı yoğun derece duyarlılık göstermeleridir.

* Dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, dikkatinin çabuk dağılıyor olması, bir konuya karşı konsantre olamamak hiperaktivitenin belirgin özellikleridir.

* Hiperaktif olan çocuklar okul yaşantılarında da dikkatlerini toplayamadıkları için sorunlar yaşayabilirler. Derslerinde başarısız olabilirler.

Çocuklarda Hiperaktivitenin Nedenleri Nelerdir?

Hiçbir çocuk hiperaktif özellikleri kendisi seçmez. Uzmanların açıklamasına göre çocuğu hiperaktiviteye yönlendiren çoğunlukla annedir. Tiroid hormonlarından kaynaklanan bir sorun çocukta hiperaktif özelliklerin gelişmesine sebep olabilir. Ayrıca annenin gebeliği boyunca kullanmış olduğu sigara, alkol ve bunlar gibi zararlı maddelerde çocukta hiperaktif özelliklerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Başka bir neden ise; Çocuğun yaşantısında önemli bir etkenden kaynaklıda hiperaktivite gelişme gösterebilir. Anne veya babanın psikolojik sorunları veya çocuğun ebeveynleri ile düzgün iletişim kuramaması da buna sebeptir.

Hiperaktif Çocuk Sahibi Ailelere Tavsiyeler

* Çocuğunuzun hareketini çeşitli etkinliklere harcamasını sağlayın. Oyun hamuru oynatın, yap-boz verin, dans ettirin. Akşam olduğunda duş aldırın ve masaj yapın.

* Ev içerisinde ki ortamı sakin ve huzurlu ortam haline getirin. Belirli saatlerde yemek yenilsin, tv izleme saatleri düzenlensin. Düzenlenmiş ve alışılmış ortam çocuğun rahatlamasını sağlayacaktır.

* Çocuğa kesinlikle bu sebepten dolayı laf söylemek, kızmak, hor görmek, ceza vermek gibi davranışlardan kaçının. Hiperaktif çocuklar için elbette sınırlamalar olmalıdır. Tehlike oluşturacak durumlar dikkate alınmalıdır. Çünkü risk diğer çocuklara göre daha fazladır. (Bu durum kendisine zarar vermemesi açısından önemlidir.)

* Aileler çocuklarıyla birlikte bazı işleri yapmalıdır. Çocuklarının dikkatini toplamasını sağlamalıdırlar. Tabi ki bunu hemen beklememek gerekir. Zaman içerisinde çocuğun dikkatini toplama becerisi gelişecektir.

* Hiperaktif olan çocuklar bir iş için uzun süre dikkat ettikleri zaman ya da normalinden daha iyi başarı gösterdiklerinde veya sakin ve sessiz durduklarında övülmeli, küçük hediyelerle ödüllendirilmeli ve cesaretlendirilmelidir. Bu tarz yaklaşımlar çocuğu teşvik eder.

* Çocuğun uyku zamanının iyi planlanması gerekir. Uyku zamanı geldiğinde motivasyonunu bozacak olan etkenlerden uzak olması gerekir. Dış uyarıcılardan arındırmak gereklidir. Aksi durumlarda uyku sorunu sürecektir. Uyku çocuğun gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

* Çocuğun uykusunu kaçıran besinlerden uzak durulmalıdır. Uyarıcı etkiye sahip olan besinler özellikle akşam saatlerinde verilmemelidir. Ev içerisinde çocuk için güvenlik önlemleri alınmalıdır. Uykusunu kaçıracak hareket içeren aktivitelerden uzak olunmalıdır.

* Hiperaktif çocuğu kesinlikle arkadaşlarından ayırmamak gerekir. Daha çok birlikte oyun oynamaya çeşitli aktivitelerde bulunmaya teşvik edilmelidir. Her ne sebepten olursa olsun dışlandığını hisseden her çocuk daha da psikolojik sorunlar yaşar.

* Ailelerin çocuklarıyla beraber zaman geçirmeleri önemlidir. Geçirilen zaman bilinçli ve faydalı kullanmak gerekir. Çocuk ile daima iletişim içinde olunmalıdır. Bol bol sözel iletişim kurulmalıdır. Kurulan sözel iletişimler çocuğun anlama ve dinleme becerisinin gelişmesini sağlar. Yaşı geldiğinde anaokuluna göndermek çocuğun dinleme becerisinin, iletişim becerisinin ve çocuklarla oynama becerisinin kazanılmasını sağlar.