Doğum öncesi ve doğum sonrası bebeği emzirme ile alakalı büyük bir bilgi bombardımanına tutulmuş olmalısınız.

Büyüklerinizden ve çevrenizden aldığınız emzirme ile ilgili bilgilerin bazısı size çok mantıklı geldi bazısı ise sizi endişelendirdi. Yanlış yönlendirmelere kesinlikle izin vermeyin.

Genellikle hamileliğin son aylarında anneler emzirme hakkında daha önce çocuk doğurmuş annelerden çelişkili bilgiler duyarlar. Emzirmenin maalesef her anne için kolay olmadığı bir gerçektir; bazı anneler içinse emzirme çok kolaydır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır, yanlış bilgilendirme sizi bebeğinizi emzirmekten alıkoyabilir. Bu nedenle sizler için hazırlamış olduğumuz yanlış bilinenlerin doğrusunu aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Yanlış: Küçük memelere sahip kadınlar emziremez düşüncesi.
DOĞRU: Boyutun emzirme konusunda herhangi bir önemi yoktur.

Yanlış: Annesi veya kardeşi emziremeyen kadının kendisi de emziremez düşüncesi.
DOĞRU: Genetiğin emzirme üzerindeki etkisi yok denecek kadar azdır. Bu yüzden aileden gelen emzirme problemi sizi etkilemez.

Yanlış: Emzirme sırasında her zaman acı duyarsın.
DOĞRU: Gebelikten sonra alışana kadar ilk 1-2 hafta biraz acılı olabilir. Çünkü göğüs uçlarınızın hassasiyetini kaybetmesi ve emzirme görevine alışması biraz zaman alır. Telaş yapmayın bu rahatsızlıklar ile baş etmek için birçok taktik bulunmaktadır. Sadece biraz sabredin ve göreceksiniz ki buna değecek. Bebeğiniz tarafından doğru bir emme olduğu sürece göğüsleriniz çok kısa bir süre içinde alışacak ve emzirme basit bir hal alarak ikiniz içinde eğlenceli olacaktır.

DOĞRU: Bebeği emzirmeden önce meme uçlarının sertleşmesi gerekir düşüncesi.
Gerçek: Emzirme olayına kendinizi psikolojik olarak hazırlamak için göğüs uçlarınıza hafif bir şekilde masaj yapmak bir nebze yararlı olabilir ancak sadece göğüs uçları içeri doğru gömülmüş olan kişilerin hazırlık yapması gerekir. Eğer bu konuda sizi telaşlandıran durumlar varsa hekiminize danışmakta fayda vardır.