Çoğu annemizin aklında soru işaretleri oluşturan ilk hangi ek gıda ile başlamalıyım sorusuna tavsiyelerimiz ile çözüm üretmeye çalıştık.

Muhallebi

Küçük bir bebek olduğumuz zamanlarda ilk yediğimiz ek besin şüphesiz pirinç unundan imal edilmiş muhallebidir. Günümüzde hala bebeklerin bir çoğu katı gıdaya muhallebi ile başlıyorlar. Birçok anne gibi sizlerde bebeğinizin ilk ek besinini muhallebiden yana kullanabilirsiniz. Pürüzsüz ve kolay yutulabilir bir yapıya sahip olan muhallebi bebekler için doğru bir bağlangıç olabilir.

Fakat bebeğinize muhallebi yaparken bazı dikkat etmeniz gereken kurallarda vardır. Bunlardan en önemlisi muhallebide inek sütünün kullanılma konusu bazı hekimler tarafından tartışılmaktadır. Bebeklerde yapmış olduğu sindirim problemleri ve demir bakımından zayıf olması sütün 1 yaşına kadar kullanılmasını bazı hekimler yasaklamaktadır. Bu nedenle 1 yaşına kadar yemeklerde inek sütü kullanımını doktorunuza mutlaka danışınız. Besleyici olarak zayıf olan pirinç unundan yaptığınız muhallebi yerine, tam yulaf unundan üretilmiş muhallebiyi tavsiye ederiz.

Sebze Püresi/Çorbası

Günümüzde kalorisi yüksek fakat pek besleyici olmayan muhallebilerin yerine besleyici ve sağlıklı olan sebze püreleri oldukça fazla tavsiye edilmektedir. Bebeğinize vereceğiniz ilk ek gıda sebze püresi ise kesinlikle taze mevsim sebzelerinden yapılmış olması gerekir.

Bazı sebzelerin bebeğinizde alerji oluşturabileceğini bilmeniz gerekir. Bu yüzden sebze çorbasına 2 sebze çeşidiyle başlayıp 3 gün bekleme kuralına göre sebze çeşidini arttırabilirsiniz. Sebzeler mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin besinler olmasına rağmen bir o kadarda bebeklerin hassas bedenlerini etkileyebilmektedir. Sebzelerin besleyici değerlerini kaybetmemesi için doğru bir şekilde pişirilmesi ve saklanması gerekir.

Bebeğinizin pütürlü besinlere alışması için hazırlamış olduğunuz sebze püresinin biraz pütürlü olmasında fayda vardır. Eğer bebeğiniz pütürlü besinlerle başa çıkmakta zorlanıyorsa pürüzsüz sebze püresi ile başlayıp zamanla pütürlü püreye çevirebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt ek besine başlayan bebekler için en ideal takviyedir. Yoğurt, süt gibi sindirim sorunları yaratmadığı için 4. aydan sonra rahat bir şekilde bebeğe verilebilir. Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan yoğurt protein ve vitamin kaynağıdır. Hazır satılan yoğurtlar yerine evde kendi yaptığınız doğal yoğurt en iyi ilk besin takviyesidir.

Meyve Püresi

Vitamin deposu olan meyveler, güzel bir ek gıda başlangıcı olabilir. Ancak her meyve bebeğiniz için sağlıklı olmayabilir. Belli aylardan önce bebeğinize vermemeniz gereken meyveleri iyi takip edin ve seçiminizi ona göre yapın. Ayrıca 3 gün bekleme kuralı burada da geçerlidir. Meyve çeşidini arttırmak için aceleci davranmayın.

Meyvelerde sebzeler gibi hassastır. Bu nedenle meyve püresi yaparken plastik ve demir kaplar yerine cam kaplı rendeler tercih edin. Ayrıca püre yaptığınız meyvelerin vitamini kaçmadan bebeğinize verin. Önceden püre yapılmış meyveleri bebeğinize vermeyin. Püre yapmak için kullandığınız meyvelerin taze ve mevsimlik olmasına özen gösterin.