Bebeklik döneminde karşılaştığımız kabızlık probleminin temel nedenlerini uzmanımız açıklıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla karşılaşılan kabızlık sorununu yaşamamak için ilk 6 ay anne sütünün oldukça önemli olduğunu vurgulayan uzman, kabızlığa sebep olan nedenleri başlıklar halinde sıraladı.

  • Bağırsak yapısında meydana gelen problemler: İlk 6 ay boyunca anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılasa bile bu gibi yapısal problemler neticesinde bebek kabız olabilir.
  • Doğuştan meydana gelen anatomik problemler: Bebeklerde kabızlık problemine sebep olan bir diğer hastalıkta bağırsak genişliği adı verilen alt rektumun dışkıyı anüsten dışarı çıkarmada güçlük çekmesidir. Bu gibi hastalık problemi çeken çocukların çocuk gastroenterolojisi uzmanlarının kontrol etmesi ve takip altına alması son derece önemlidir.
  • Aileden gelen genetik bağırsak yavaşlığı: Genetik olarak anne ve babadan gelen bağırsak yavaşlığı problemi sonucunda yanlış ek gıda ile beslemek de bebeklerde ve çocuklarda kabızlığa yol açabiliyor.
  • Süt tüketimini abartmak: Aileler çocuklarının daha fazla süt içtikleri zaman daha sağlıklı ve daha iyi gelişeceklerini sanırlar. Fakat durum tam tersidir. Aşırı miktarda tüketilen süt demir eksikliği ve kronik kabızlığa sebep olabilmektedir. İdeal süt tüketimi günlük yarım litredir.
  • Katı gıda: Anneler bebeklerinin katı gıdaları beğenip yemesi durumunda sık sık bu gıdalar ile beslemeye çalışınca kabızlık oluşmaktadır. Bebeklere ve çocuklara yemek konusunda ısrarcı olmamak gerekir. Şayet çocuğunuz sebze yemeğini sevmiyorlarsa sevdiği ve hoşuna giden başka gıdalar ile karıştırıp sevdirmek son derece önemlidir.
  • Tuvalete gitmemek: Okulda veya kreşte tuvalete gitmek istemeyen ve zorlanan çocuklarda bu durum kabızlığa sebep olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun tuvaletini evde yapacak düzende alıştırırsanız okulda yapmasına gerek kalmaz ve böylece kabızlık riski azalmış olur.
  • Psikolojik olarak acıdan korkması: Psikolojik bakımından da tuvalete gitmek istemeyen çocuklar vardır. Bu durumun sebebi kabız olduklarında tuvaletini yapmak isteyen çocukların canlarının yanmasıdır. Tuvalet sırasında tekrar aynı acıyı yaşayacaklarını sanan çocuklar tuvaletlerini tutarlar ve bu durum işin içinden çıkılmaz haller alır.