Uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayında saç boyatmanın bebek açısından ciddi tehlikeler oluşturacağını belirtti.

Uzman Doktorlar hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde saç boyatmanın, rengini açma işleminin veya perma gibi işlemlerin yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Bir çok hekim hamile bayanlar tarafından saç ile ilgili çeşitli sorularla karşılaştıklarını belirttiler. Saçlar ile ilgili birçok hurafe bulunmaktadır. Ancak boyatmak veya kimyasal kullanılarak yapılan işlemler kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bu durumlar tahmin edeceğimizin çok üstünde sonuçlar verebilir. Her ne kadar ürün satın aldığımız veya boyatacak olduğumuz kuaför bitkisel olduğunu savunsada bunlara kesinlikle inanmayınız.

Kalıcı Saç Boyaları Amonyak İçeriyor

Saç boyaları güçlü miktarda kimyasal buhar oluşturan amonyaktan meydana geliyor. Boya esnasında alınan her nefes gelişim aşamasındaki bebeğe ciltle emiliminden daha fazla zarar veriyor. Saçın tamamına uygulanan boyalar yerine hamilelikte röfle veya balyaj önerilebilir. Hiç olmaması tabi ki daha iyidir. Ancak bayanlar bazı dönemlerde değişime ihtiyaç duydukları için bu işlemi uygulamaları alacak oldukları zararı yarıya indirgeyebilir.

Boya işlemi yerine saça kına yakmak daha iyi bir yöntemdir. Ancak illaki boyatmaya eğilimli iseniz boya uygulanacağı esnada açık alanda olup boya kokusuna direkt maruz kalmamanız önerilmektedir.

Kuaförde çalışan hamile bayanlar için dükkan bol bol havalandırılmalıdır. İşlem esnasında koruyucu kıyafetler giyilmeli, yüz maskesi ve eldiven takılmalıdır. Boya işlemi uygulanan yerde kesinlikli birşeyler yenilip içilmemelidir.

Emzirme dönemine geçmiş olan anneler için kimyasal maddeler ciltten az miktarda emilebildiği için anne sütüne geçme ihtimali yok denecek kadar azdır. Bu sebeple doğumun hemen sonrası gönül rahatlığı ile saçlarınızı boyatabilirsiniz.