Geç çocuk sahibi olmak isteyen baba adaylarının çocukları ciddi psikolojik sorunlar yaşayabilir.

İsveç'te bulunan Karolinska Enstitüsü ile ABD'de de yer alan Indiana Üniversitesi tarafından milyonlarca insanın dahil edildiği büyük bir araştırmada, okul çağındaki çocuklarda rastlanan problemlerin ve sorunların, geç yaşta baba olmakla alakalı olduğu ortaya çıktı.

BBC yayın kuruluşunun yapmış olduğu habere göre, geç yaşta baba olanın çocuklarında, dikkat dağınıklığı ve konuya odaklanamama, ADHD adı verilen hiperaktivite bozukluğu, şizofreni, yaşamak istememe, otizm ve uyuşturucu madde kullanımında artış meydana geldiğini açıklandı.

Problem spermler

JAMA Psikiyatri'nin yapmış olduğu geniş çaplı çalışma sonucunda çocuklarda meydana gelen bu problemlerin bu kadar yüksek olmasının nedeninin, geç yaşta baba olan erkeğin mutasyona uğramış spermler üretmesinden dolayı olabileceğini iddia etti.

Farklar bunlar

Ünlü bilim adamları ve araştırmacılar, 2.6 milyon insanın katıldığı araştırmada, aynı babadan dünyaya gelmiş çocukların arasındaki farklılıkları ayrıntılı bir şekilde incelediklerini açıkladı. Yapılan araştırma sonucunda 45 yaşında baba olan erkeğin çocuklarıyla, 24 yaşında baba olan erkeğin çocukları arasında aşağıda yer alan farklar dikkat çekti:

- Hiperaktivite adı verilen dikkat eksikliği riskinde artış (13 kat)
- Bipolar bozukluğu (manik atak) görülmesi (25 kat)
- Uyuşturucu madde kullanma ve intihar eğilimi (2.5 kat)
- Dikkat dağınıklığı nedeniyle derslerden düşük not alma