Havaların bir soğuk bir sıcak olduğu şu günlerde bebeğinizi her gün yıkamak konusunda biraz kaygılanabilirsiniz.

Tüm bu soğuk şartların yanı sıra her bebek yıkanma konusunda pek sevecen olmayabilir. Yıkamaya kalktığınız zaman ortalığı ayağa kaldırabilir. Sürekli yıkamak zorunda olmadığınız bebeklerinizi haftada ortama 4 defa her yerini eksiksiz bir biçimde silerek de rahatlatmanız ve temizlemeniz mümkündür.

Bebeği silmeden önce bulunduğu oda sıcaklığını 24 derecenin üstüne çıkarmanız soyunduğu zaman üşüyüp hasta olmasını önleyecektir. Daha sonra düşmeyeceği ve kendini çarpmayacağı düz bir zemin üzerine uygun bir örtü ya da havlu sererek bebeği üstüne yatırmalısınız.

Tüm bunların yanı sıra bebeği silmeden önce karnının tok olduğundan ve uykusunu aldığından emin olun. Eğer bebek aç ve uykusuz ise silme esnasında huzursuz olacaktır. Ayrıca bebeğin emzirildikten hemen sonra değil 30 dakika sonra silinmesi gerekir. Aksi takdirde yaptığınız hareketlerden dolayı bebeğinizin kusmasına sebep olabilirsiniz.

Bebeğinizi temizleme sırasında yanınızda ılık su, pamuk ve temiz bir bez veya tülbent bulundurmalısınız. Temizleme önceliğinde fazla kir olmayan kısımlardan başlanarak bezlenen kısımların en sona bırakılması gerekir. Çünkü bu kısımların yoğun kir içerme ihtimaline karşı vücudun diğer kısımlarına bulaşma ihtimalini önlemiş oluruz.

Elleri

Bebeği sevmek isteyenler ilk olarak bebeğin ellerine dokunurlar. Ayrıca zararlı mikroplar en fazla ve en kolay bu yollarla bulaşır. Sürekli ellerini ağzına götüren ve gözlerini ovuşturan bebek ellerindeki mikroplardan hemen etkilenir. Bu nedenle neredeyse her gün bebeğe zarar vermeyen temizleyici sabunlar ile bebeğin elleri yıkanmalı ve silinmelidir. Ellerinin içi, kıvrımları ve her tarafı güzelce temizlenmelidir.

Yüz ve Boyun

Bebeğin yediği mama artıkları ve emdiği süt artıkları boynunda ve yüzünde bulunan kıvrımlı bölgelerde kolay bir şekilde gizlenebilir. Bunun yanı sıra boyun bölgesi hava almadığı için kolay bir şekilde tahriş olabilir. Bebeğin alın bölgesinden başlayarak boynunda yer alan kıvrımları bir bir açarak ılık su ile nemlendirilmiş tülbent veya pamukla iyice temizlenmelidir. Bu bölgeler ıslak şekilde bırakılmamalı ve ardından hemen kurutulmalıdır.

Kulak

Kulakların temizliği son derece dikkat gerektiren bir konudur. Kulakların hassas olmasından dolayı kesinlikle diplerine kadar temizlemek uygun değildir ve içine asla yabancı bir şey sokulmamalıdır. Kulak temizliği sorasında sadece kulak kepçesinin iç kıvrımları ve arkası silinmelidir. Yetişkinlerin kulak temizliği için kullandığı çubuklar bebekler için zararlıdır. Kulak sıvısının kendiliğinden dışarı doğru çıkmasına izin verilmelidir.

Koltuk Altları ve Ayak Parmakları

Bebeklerin sık sık tahriş olan bölgelerinden biriside hava almadığı için koltuk altlarıdır. Bebeğinizi soyduktan sonra bir süre çıplak bırakın ve koltuk altlarını pamuklu bir bez yardımıyla güzelce temizleyin. Kıvrımların temizlendiğine de dikkat edin. Aynı şekilde ayağındaki parmak aralarıda güzel bir şekilde temizlenmeli ve bebek losyonu kullanılarak nemlendirilmelidir.

Göbek

Bebeklerin doğduktan sonra dikkat edilmesi gereken bölgelerinden birisi de göbek bağıdır. Yeni dünyaya gelen bebeklerin göbek bölgesi tahmini 2 hafta içerisinde kendiliğinden tamamen iyileşir. Bu zaman zarfında bebeğin göbek bölgesini kuru bir şekilde tutmak önemlidir.

Alt Temizliği

Yeni dünyaya gelen ufaklıkların cildi çok hassas ve ince bir yapıya sahiptir. Bu yüzden uzun süre dışkıyla temas eden cilt tahriş olur. Bebeğin poposunun arası ve diğer kısımları gayet dikkatli ve yumuşak bir şekilde silinmelidir. Kız çocuklarda alt silme işlemi ön kısımdan arkaya doğru yapılmalıdır. Erkek çocuklarda pipinin sünnet derisi açılmadan temizlenmelidir. Temizlik sırasında ıslak mendil kolaylık sağlayabilir. Fakat ıslak mendillerin alkol ve diğer kimyasal maddeler içermesinden dolayı bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden bebeğinizin altı ilk 2 ay boyunca sadece su ve pamuk ile temizlenmesi gerekir.

Bebeğinizin altını sık sık değiştirmeyi ve temizledikten sonra 10-15 dakika altını havalandırmayı unutmayınız.