Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin neredeyse yarısında problem erkek kaynaklı olmaktadır.

Testislerinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde çocuk sahibi olmayı sağlayan yöntem “Mikro TESE” işlemi. Bu işlemde menisinde hiçbir şekilde sperm hücresi yer almayan hastaların mikroskopik operasyonlar uygulanarak testislerinden alınan dokudan sperm üretilebilmektedir. Mikro TESE adı verilen yöntem sayesinde hiç spermi bulunmayan hastadan alınan doku sayesinde sperm elde edilerek erkeğin çocuk sahibi olması sağlanıyor.

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, sperm bulunmaması sonucu çocuğu olmayan erkek hastanın çeşitli problemlerinin olabileceğini belirterek, “Hastanın sperm kanalları tıkanık olabilir, doğuştan sperm kanalları bulunmayabilir. Hormonal sebepler olabilir. Mikro TESE yöntemi sayesinde hiç spermi olmayan hastalar baba olmanın mutluluğunu yaşıyor” diye konuştu.

Mikro TESE ağrısız bir yöntem

Bu yöntem menide hiçbir şekilde sperm hücresi bulunmayan kişilere yapılan cerrahi bir operasyon olduğunu söyleyen Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Özörnek, bu işlemi kısaca şöyle anlattı:

“Mikro TESE işlemi anestezi uygulanarak yapılan ağrı olmayan bir işlemdir. Mikroskop altında her iki testisin tamamı taranarak ve analiz edilerek sperm görülen bölgelerden doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılar. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılır. Mikro Tese işlemi testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanmayan hastalarda Mikro TESE ile sperm hücresi elde edilebilir”

Erkek hastanın dokusundan alınan parçadan üretilen spermler dondurularak saklanmaktadır. Daha sonra anne adayı tüp bebek tedavisine başlar. Sperm elde edilmeden anne adayında tüp bebek tedavisine başlanırsa kadına gereksiz yere tedavi yapılmış olur. Ayrıca üretilen sperm hücresinin dondurulması spermin kalitesini bozmamaktadır.

Mikro TESE yöntemi öncesinde ve sonrasında dikkat edilecekler

  • Mikro TESE yöntemi öncesinde hiçbir şekilde en az 6 saat yemek yenmemeli ve su dahil içilmemelidir.
  • Operasyonun uygulanacağı kısımları jilet ile güzelce temizleyiniz ve duş alınız.
  • Ameliyat sonrasında testislerinizde hafif bir baskı olacağından dolayı bol eşofman altı tercih ediniz.
  • Operasyondan sonrasında 1 veya 2 saat sonra taburcu edilirsiniz.
  • Operasyondan bittikten 5 gün sonra duş alabilirsiniz.
  • Ortalama 7 gün cinsel ilişkiye girmeniz sakıncalıdır.
  • Ağrı olması durumunda ağrı kesici kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur.
  • Ameliyat sırasında kendiliğinden erime özelliği bulunan dikişler kullanıldığı için dikişleri aldırma durumu söz konusu değildir. Kullanılan dikişler 1 hafta içinde kendiliğinden eriyip kaybolacaktır.