Hamilelik döneminde neredeyse tüm bayanların başına dert olan hamilelik çatlaklarına iyi gelen karışımlardan bahsetmek istiyoruz.

Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu önlemek için cildinizi iyi bir şekilde nemlendirmeyi kesinlikle unutmayınız. Ayrıca cildimizin vücudumuz gibi su alımına ihtiyacı vardır. Bu nedenle hamilelik döneminde su tüketimini arttırmanız tavsiye edilir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek hamilelik döneminde son derece önemlidir. Cildin kuruması ve çatlamasını önlemek için beslenmeye de dikkat edin. Tüm bunların yanında masaj ve gebelikte uygulayacağınız egzersizler kan dolaşımını hareketlendireceği için çatlak oluşumunu azaltabilir.

Tüm bunlara rağmen çatlaklar oluşuyor ise aşağıda vermiş olduğumuz sağlıklı ve doğal karışımları deneyebilirsiniz. Aşağıdaki yağlara karşı alerjiniz olabilir doktora danışmadan uygulamanız tavsiye edilmez.

Badem ve Elma Yağı Karışımı

Camdan yapılmış bir kase içine elma ve badem yağını eşit miktarda ekleyerek iyice karıştırın ve her gün çatlak meydana gelmiş cildinize yedirerek sürün. Aynı şekilde çilek ve susam yağını da karıştırarak çatlakların oluştuğu bölgelerinize her gün düzenli bir şekilde masaj yaparak uygulayın.

Kakao, Gliserin ve Keten Yağı Karışımı

Bir kase içinde (cam kase önerilir) keten, kakao ve gliserin yağını eşit ölçülerde ekleyerek güzelce karıştırın. Kuruyan ve çatlayan bölgelerinize günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere masaj yapar gibi uygulayın.

Çörekotu, Zeytinyağı ve Badem Yağı Karışımı

Hamilelik döneminde oluşan çatlaklara iyi gelen bir diğer karışımda badem, zeytinyağı ve çörek otu yağı karışımıdır. Bu 3 yağı cam bir kase içinde iyice karıştırın ve sabah akşam olmak üzere günde 2 defa kuruyan ve çatlayan cildinize iyice yedirerek masaj yapar gibi uygulayın.

Hepsi Bir Arada Muhteşem Karışım

Kayısı, kakao, badem, jojoba yağlarını ve zeytinyağını birer çorba kaşığı miktarında cam bir kase içine koyarak güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı çatlayan bölgelerinize tatbik ederek streç film yardımıyla güzelce sarın. Ortalama 1 saat bekledikten sonra streç filmi çıkarın ve lifle ılık suda ovalayarak yıkayın.