Smear, rahim ağzında meydana gelen enfeksiyonları ve kanser öncüsü durumları tespit etmek için uygulanan tarama testidir.

Kadınların korkulu rüyası haline gelen cinsel organ kanserlerini önlemek için erken teşhis son derece önemlidir. Her yıl yapılan smear testi ile rahim ağzında oluşabilecek kanser (servikal kanser) erken teşhis edilerek bu nedenle ölen hasta oranı yarı yarıya indirilmektedir.

Smear testi uygulanmasındaki amaç, genellikle rahim ağzında meydana gelen kanserlerin ve kanser öncesi (prekanseröz) kansere yol açabilecek lezyonların erken farkedilmesidir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda bulunan dokular sürekli bir yenilenme halindedir. Bu yenilenme sürecinde vücudumuzdan çeşitli hücreler dökülür. Dökülen bu hücreler toplanarak bazı özel işlemlerin ardından mikroskop altında detaylı olarak incelenmesi olayına "hücresel inceleme" adı verilir.

Jinekolojik olarak yapılan muayene esnasında özel bir çubuk yardımıyla kişinin rahim ağzında bulunan hücrelerden smear (sürüntü,yayma) şeklinde örnekler alınarak cam üzerine koyulur. Alınan bu örneklerin üzerine sprey sıkılarak sabitlenmesi sağlanır ve incelenmek üzere patolojiye gönderilir. Smear testi sırasında hastanın korkmasına gerek yoktur. Bu işlem ortalama bir kaç dakika sürer ve hasta hiç birşey hissetmez.

Yunanlı bilim adamı "George Papanicolaou" tarafından 1930'lu yıllarda uygulanan bu test "PAP Smear" olarakta kullanılmaktadır.

Smear Testinin Önemi

Kadınlar için hayati önem taşıyan smear testi kadının yaşam kalitesini arttırır. Kadınlar için yararlılığı kanıtlanmış 2 test (smear ve mamografi) mutlaka düzenli olarak uygulanmalıdır.

Meme kanserinden sonra ülkemizde en sık rastlanılan 2. kanser tipi olan serviks (rahim ağzı) kanseri erken teşhis edildiği zaman doğru tedavi yöntemleriyle %100 iyileşme sağlayabilmektedir.

Tüm kanserler gibi serviks adı verilen rahim ağzı kanseri de gizli olarak hastalık oluşturur ve uzun yıllar sonra kendini gösterir. Şikayetlerin ortaya çıkmasından sonra ne yazık ki kanser yayılmıştır. Bu nedenle kanserlerin yayılmadan önce teşhis edilmesi için geliştirilmiş test yöntemlerinin uygulanması son derece önemlidir.

Smear Testini Kimler Yaptırmalıdır?

Ülkemizde sık rastlanılan kadın kanserlerinden biri olan serviks kanserinin erken teşhis edilip bu kanser yüzünden meydana gelen ölüm riskinin azaltılması için her kadının mutlaka smear testini düzenli olarak yaptırması tavsiye edilir.

Smear testinin ilk uygulanması gereken zaman cinsel yaşantının başladığı zamandır.

Rahim ağzı kanseri için yüksek risk grubunda olan hastaların yılda en az 1 defa smear testi yaptırması son derece önem arzeder.

İşte rahim ağzı kanseri açısından yüksek risk gurubunda yer alanlar;

  • Sigara içenler,
  • Birden çok kişiyle birlikte olan bayanlar,
  • İlk cinsel deneyimlerini erken yaşta yaşayan kadınlar,
  • Doğum kontrol hapı kullananlar,
  • Human Papilloma Virus (HPV) adı verilen enfeksiyonu taşıyanlar,