Bebeğinizin gelişimi sırasında yaptığı tüm doğru hareketler sağlığı için son derece faydalıdır.

Bebeğinizin sağlıklı bir beden yapısına sahip olmasını istiyorsanız ona düzenli jimnastik yaptırmanızı tavsiye ederiz. Küçük yaşlarda bebeğiniz ile yapmış olduğunuz jimnastik hareketleri onun hem bedensel hemde zihinsel yapısına katkı sağlar. Bebeklik döneminde egzersiz yapan miniklerin el kasları ve ayak kasları daha erken gelişmekte ve daha güçlü olmaktadır. Bu gelişmelerin yanında egzersizler bebeğin kendine olan güvenini ve yeteneklerini arttırma yönünde oldukça fayda sağlamaktadır. Bebeğinizin ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı ve şekilli vücut yapısına sahip olmasını istiyorsanız şimdiden jimnastik ve egzersiz hareketlerini yapmaya başlayın.

Egzersizde Dikkat Edilecek Noktalar

Bebeğinizine jimnastik yaptırmak için hergün 10 dk ayırmanız oldukça önemlidir. Egzersiz hareketlerini bebeğinizin banyosundan ya da uykusundan önce yaptırmanız sağlıklı bir uyku için ona yardımcı olur. Bebeğinize egzersiz yaptıracağınız zeminin düz olması ve egzersiz esnasında bebeğin çıplak şekilde olması veya üstünde yer alan giysilerin rahatsızlık vermeyecek giysilerden oluşması sağlıklı egzersiz için son derece önemli konuların başında yer alır. Ayrıca jimnastik yaptıracağınız odanın sıcaklığının da 22 ile 24 derece arasında olması gerekir.

Egzersiz programının başlangıç hareketleri tüm kasları zorlayan, bebeğinizi ilk günden yoracak hareketlerden oluşmamalıdır. Jimnastik programına daha hafif ve yormayan hareketlerle başlanmalı, yaklaşık 2 hafta vücudun alışması ve ısınması için bu hareketler ile devam edilmelidir.

Bebeğinizin doğumundan sonra 3. ayından itibaren egzersizlere başlayabilirsiniz. Günde 4-5 defa uygulayacağınız egzersiz hareketlerini bebeğinizin keyifli ve neşesinin yerinde olduğu vakitlere denk getirmeniz daha iyi olacaktır. Örneğin sabah uyandıkları vakit enerjilerinin yüksek olduğu vakitlerdir. Bu vakitler egzersiz hareketleri için değerlendirilebilecek vakitler arasında yer alabilir. Ayrıca egzersiz hareketlerini yemekten 15-20 dk sonra yapmanız hazmı kolaylaştırır ve yediği mamayı çıkarmasının önüne geçer. Bu yüzden beslenme sonrasında egzersiz hareketleri için beklenmesi gerekir.

Bebeğinizin Bacaklarını Çalıştıracak Egzersiz Hareketleri

Bebeğinizin bacaklarını çalıştırmak için ayak bileklerini avuç içleriniz ile güzelce kavrayın ve mutlaka göz teması yakalamaya çalışın. Daha sonra bacaklarını bebeğinizin karnına doğru yavaşça itin. Eğer size karşı direnç gösterirse fazla zorlamayın. Tek bacak şeklinde bir sağ bacağı ve bir sol bacağı yavaş yavaş karnına doğru itin ve çekin. 3-5 tekrardan sonra yeniden çift bacak deneyin ve karşı koymadığını göreceksiniz. Bu hareket bebeğinizin bacak kaslarını geliştirdiği gibi rahat karın kasları çıkarmasını da sağlar. Bu egzersizin yanı sıra bebeğinizin bacaklarından tutup saat yönünde daireler çizebilirsiniz. Bu hareketler sırasında mutlaka ona destek olun omurgasını kesinlikle zorlamayın.

Bebeğinizin Kollarını Çalıştıracak Egzersiz Hareketleri

Bebeğinizin bileğinden güzelce tutun, sol kolunu sağ tarafa, sağ kolunu ise sol tarafa doğru çapraz bir şekilde germe hareketi adını verdiğimiz egzersizi yaptırın. Ayrıca bebeklerin kol ve boyunlarında yer alan kasların çalışması için paraşüt refleksi adı verilen hareketleri de uygulayabilirsiniz. Her iki koluda kendi tarafına olacak şekilde yana ve yukarı doğru, sonra da tam tersi yönde açın.