Bayanların merak ettiği sorulardan biriside iki gebelik arasında ne kadar ara vermek gerektiğidir?

2. çocuğa sahip olmak birçok anne ve babanın istediği bir olaydır. Fakat ilk gebelikten sonra ikinci gebelik arasında ne kadar süre olması konusunda birçok ebeveyn bilgi sahibi değildir. İki çocuk arasındaki ideal yaş farkını sizler için açıklamaya çalışacağız.

2 gebelik arasındaki süre, 1. gebeliğin bittiği günden 2. gebeliğin başladı gün arasında geçen zaman olarak hesaplanmaktadır. İngilizce Interpregnancy Interval - IPI (Doğum Aralığı) adı verilen bu süre bebek ve anne sağlığı için son derece önemlidir.

Ülkemizde ve yurt dışında yapılan araştırmalarda iki doğum arasında kısa süre ara veren anneler ile uzun süre ara veren anneler karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda ideal sürenin altında tekrar 2.ye hamile kalan anne adaylarında ve bebeklerinde çeşitli riskler saptanmıştır.

İdeal iki gebelik arasındaki sürenin 2 ile 3 yıl arasında olduğunu açıklayan uzmanlar, bu sürenin sezaryen ile doğum yapan anne adayları içinde geçerli olduğunu vurguluyor. Çok sık aralıklarla doğum yapan kadınların yaşıtlarına göre daha çabuk yaşlandıkları ortaya çıkmıştır. Halk arasında büyüklerimizin bir sözü vardır "ikisi beraber büyüsün" sözünün aslında çokta uygun olmadığı bir gerçektir.

Hamilelik ve doğum annenin vücudunu yıpratan ciddi bir süreçtir. Bu süreç tam manasıyla tamamlanmadan 2. gebelik bebek ve anne açısından son derece risk taşımaktadır. Annemizin vücudunu tekrar toplaması ve güçlendirmesi gerekir. Dinlenmeyen ve kendini toplamayan kadın üreme organlarında geri dönüşü olmayan deformasyonlar, çeşitli hastalıklar ve ileri yaşlarda osteoporoz riski oldukça artar.

İki gebelik arasındaki sürenin kısa olması bebek bakımından da oldukça risklidir. Bebeğin erken dünyaya gelmesi, annenin düşük yapması, bebeğin ideal kilonun altında doğması ve anomalili bebek dünyaya getirme gibi ciddi riskler taşımaktadır. Ayrıca ilk bebeğin hemen ardından gelen 2. bebek ilk bebeği gölgede bırakmasından dolayı, henüz gelişme aşamasında olan ilk bebekte ruhsal ve bedensel problemlere yol açabilir.

Tüm bu sorunları göz önünde bulundurarak hem kendi sağlığınızı hemde bebeklerinizin sağlığını riske atmamak için doğumdan bir süre sonra korunma yöntemlerinden birini kullanarak aile planlaması yapınız. İki gebelik arası vücudunuza 2 ile 3 yıl süre vermeniz gerekir.