Sütünüzün bebeğe yetmediğinden şikayetçiyseniz ve süt arttırıcı besinlerin neler olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Genel olarak doğanın kanununda her annenin sütü bebeğine yetecek kadar üretilmektedir. Fakat zorlu geçen hamilelik süreci ve çeşitli hastalıklar süt gelişini azaltabilmektedir. Bazı besinler doğum sonrasında annenin sütünü arttırıcı niteliktedir. Bu süt yapan besinler hakkında size bilgi vermeye çalışacağız.

Yeteri miktarda sütün gelmemesi ya da hiç sütün gelmemesi sezeryan ile doğum yapan annelerin baş etmeye çalıştıkları sıkıntıların başında gelir. Bu problem ile karşılaşan annelerin yediklerine dikkat etmesi gerekir. Süt yapan besinlere ağırlık vererek süt oluşumunu arttırmaları mümkündür.

Fesleğen, susam, ısırgan otu, anason, tarçın, nane ve rezene gibi bitkilerin anne sütünü arttırdığı bilinen bir gerçektir. Biraz önce saydığımız bitkileri salataların içine ekleyerek tüketebileceğiniz gibi çaylarınıda hazırlayıp içebilirsiniz. Çayı hazırlamak isteyenler için ölçü tavsiyemiz ise bir bardak sıcak su içine 2 çay kaşığı kuru bitki ekleyerek bir süre demlenmesini beklemektir. Kişiden kişiye değişen bu ölçüler damak zevkinize göre artabilir ya da azalabilir. Bir kaç kuru bitkiyi ekleyerek daha faydalı ve lezzetli çaylar elde edebilirsiniz. Bu bitkisel çaylar hem anne sütünü arttırır hemde emzirmeden dolayı azalan sıvı ihtiyacınızı karşılar.

Süt arttırıcı diğer bir yöntemde susam yağı ile göğüs ve karın bölgenize uygulayacağınız masajdır. Yapmış olduğunuz bu masaj süt bezlerinin uyarılmasını ve kan akışının hızlanmasını sağlayacaktır. Böylece süt miktarınızda gözle görülür artışlar saptayabilirsiniz. Günde 2 veya 3 defa susam yağı ile 1-2 dk'lık masajlar yapmanız yeterlidir.

Anne sütünün artmasına katkı sağlayan birinci şey sudur. Bol miktarda su tüketmek süt miktarının artmasında önemli rol oynar. Emziren annelerin günlük olarak 3 litre su tüketmesi gerekir.

Alkolsüz olarak satılan biralarda bulunan malt özü anne sütünü arttıran bir diğer önemli içeceklerden biridir. Eczanelerde özel olarak hazırlanmış anne sütünü arttırıcı malt özlü içeceklerde bulmanız mümkündür. Anne sütünü arttıran malt özü ayrıca içeriğinde bulunan B vitamini sayesinde annenin bağışıklık sistemini korur.

Ne kadar çok yediğiniz değil, ne yediğiniz önemlidir.

Dengeli, sağlıklı ve yağsız proteinler ile beslenmek gerekir. Sebzeler ve yeşillikler süt oluşumu için etkili besinlerdir. Sıcak ve sulu şeylerin süt miktarına katkı sağlamasından dolayı çorbalara ağırlık vermeniz tavsiye edilir. Fazla olmamak koşuluyla az yağlı süt ve tahin-pekmez tüketimi süt oluşumuna olumlu katkı sağlar. Vücudunuz için demir kaynağı olan ve kilo aldırmayan yeşil mercimek, roka, dereotu, yumurta, balık, yağsız et, pazı ve dut pestili anne sütünü arttıran besinler arasında yer alır.