Prematüre olarak doğan bebeklerde büyürken karşılaşabileceğiniz 9 önemli sorun.

Nörolojik bakımdan değerlendirildiği zaman her doğan 10 prematüre bebekten 1'inde çeşitli gelişim problemleri ve zeka geriliği yaşanmaktadır. Bunların yanı sıra görme ve işitme problemi, kaba (bir eşyayı yerine koyma) veya ince (yazı yazma) motor becerilerinde problemler, kronik akciğer hastalığı ve Respiratuvar Sinsisyal Virüs enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Prematüre bebekler, 37. haftadan önce dünyaya gelen bebeklerdir. Düşük ağırlıkta ve yeterli gelişimini tamamlamadan doğdukları için özel bakıma ihtiyaçları vardır. Eğer bebek ne kadar erken ve düşük kiloda doğduysa problem o kadar fazla ve sancılıdır.

İşte prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerde karşılaşılabilecek 9 önemli problem...

Gelişme Aşamalarında Meydana Gelen Gecikme: Prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin bir kaçında yaşıtlarına nazaran yürüme, oturma ve baş tutma gibi gelişim basamakları daha geç bir dönemde başlayabilir. Bu yüzden ebeveynlerin bu konuda hassas ve sabırlı olması son derece önemlidir.

Serebral Palsi: Doğum sonrasında prematüre olarak doğan bebekler yoğun bakıma alınırlar. Bebeklerin yoğun bakıma alındıkları bu süreçte beyin kanaması sonucunda meydana gelen beynin oksijensiz kalması durumu ortaya çıkar. Halk arasında “spastik çocuklar” olarak bilinen bu durumu çocuk hekimi ve çocuk beyin uzmanının iyi bir şekilde izlemesi gerekir.

İşitme Sorunu: Bu tür dünyaya gelen bebeklerde sağırlık problemi olasılığı daha fazla meydana gelmektedir.

İnce Motor Becerilerde Oluşan Gecikme: Prematüre olarak dünyaya gözünü açan bebeklerde kalem tutma ve yazma gibi ince motor becerileri daha geç ortaya çıkmaktadır.

Kabamotor Becerilerde Oluşan Gecikme: Bir nesneyi bir yerden alıp farklı bir yere taşıma gibi becerilerinde gecikmeler olabilir.

Spastik Diparezi: Erken doğan bebeklerin bir kısmında ayakları atların ayakları gibi aşağı doğru durur. Bu tür bebekler bu yüzden parmaklarının ucunda yürürler. Düzenli doktor ve fizyoterapi yöntemleriyle iyileşme oranı %100'dür.

Akciğer Problemleri: 32. haftanın altında dünyaya gelen bebekler, solunum cihazına bağlı bir şekilde hayata tutundukları için kronik akciğer hastalıklarına yakalanma riski bir hayli yüksektir.

Respiratuvar Sinsisyal Virüs (RSV) Virüsü Enfeksiyonları: Kronik akciğer sorunu yaşayan prematüre bebek sahibi ailelerin evlerinde hijyene olduğundan daha fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü yetişkinlerde çeşitli hastalıklara sebep olan RSV virüsleri, bebeklere de bulaşarak zatürre gibi ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Özellikle erken doğan bebeklerde 1 yaşına kadar el ve ortam temizliğine çok dikkat edilmesi gerekir.

Gözlerde Meydana Gelen Problemler: Uzun bir müddet yüksek miktarda oksijen alan prematüre bebeklerde, ‘prematüre retinopatisi’ adı verilen önemli bir göz problemi meydana gelmektedir. Vaktinden önce dünyaya gelen prematüre bebeklerde doğrudan körlüğe yol açabilen bu sorun erken teşhis ve gerekli görüldüğü takdirde lazer uygulaması ile bebekler körlükten kurtarılmaktadır.