Ders çalışmak kadar önemli olan doğru beslenme çocuğun başarısında son derece önemli role sahiptir.

Düzensiz ve yetersiz beslenen çocuklarda, dikkat eksikliği, derse karşı motivasyon sıkıntısı ve anlama güçlükleri problemleri olabilir.

Kansızlık algılamayı azaltır ve dikkat dağıtır

Çocuklarda meydana gelebilecek kansızlık problemi, çeşitli hastalıkların oluşması için zemin hazırlar. Bunun yanında büyümeyi etkileyen ve algılamayı azaltan kansızlık durumundan kurtulmak için, yumurta, et, balık, kuru meyveler, tahin ve pekmez, koyu renge sahip yeşil yapraklı sebzeler gibi demir bakımından zengin gıdaların çocukların beslenme öğünlerinde mutlaka olması gerekir.

Çocuğunuz iyotsuz kalmasın

İyot çocukların IQ seviyesine 13.5 puan katkı sağlamaktadır. Bu yüzden çocuklarınızın iyot tüketimine dikkat ederek bilişsel gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. En doğal ve etkili iyot kaynağı iyotlu tuz olmasından dolayı, yemeklerin pişmesine yakın tuz eklemeniz çocuğun yeterli miktarda iyot alması için yeterli olacaktır.

Kahvaltıya dikkat

Çocukların günlük aktivitelerini verimli bir şekilde yapabilmesi, anlaması ve algılaması için kahvaltısını etkili bir şekilde yapması son derece önemlidir. Beyin gelişimine olumlu katkı sağlayan ceviz kahvaltı sırasında veya sonrasında 2-3 adet tüketilmelidir. Mevsime uygun olan taze meyveler, yeşillikler, salatalık ve domates gibi gıdaların kahvaltı sırasında masada bulunması son derece önemlidir. Çocuğunuzun gelişmesinde önemli rol oynayan yumurta, peynir ve süt gibi protein kaynaklarını da unutmamak gerekir. Karbonhidrat bakımından zengin ve çocuğunuzun günlük enerji ihtiyacına katkı sağlayacak reçel, bal, fındık ezmesi de önemli besin kaynağıdır.

Akşam yemekleriniz farklı olsun

Akşam yemeklerinin her gün aynı saatte ve farklı alternatifli olması doğru bir tercih olacaktır. Et kullanılarak hazırlanmış yemekler, tavuk ya da kıyma ile yapılmış sebze yemekleri ana yemek seçenekleri arasında yer alabilir. Ana yemeklerin yanına çorba veya zeytinyağlı bir alternatif eklenebilir. Yemek çeşitlerini fazlalaştırmak yerine her gün farklı yemek yapmanız daha doğru olur.