Tiroid hastalığı gerekli önlemler alınmadığı takdirde gebeliği önlemektedir.

Uzmanlar çocuk sahibi olmaya kadar veren bireylerin düzenli ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamıyorsa, bayanların mutlaka tiroid bezlerine baktırması gerektiğini vurguluyor. Çünkü kadınlarda tiroit ve yumurtalık arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu tıp çevrelerince kanıtlanmıştır. Tiroid bezinde meydana gelen problemlerin yumurtalığı etkilediği ve hamilelik şansını düşürdüğü bilinmektedir.

Tiroid hormonu vücudumuz için oldukça önemlidir. Diğer hücrelerin işleyişinde, üretilmesinde ve çoğalmasında etkin rol oynayan tiroit hormonu vücudumuzun vazgeçilmezidir. Sadece hamilelik öncesi değil hamilelik sırasında da tiroid hormonuna ihtiyaç artar. Bu yüzden hamileliliğin sağlıklı geçip geçmediğini kontrol eden kadın doğum uzmanları tiroid hormonu seviyelerini de takip etmektedir. Çünkü tiroid problemi olan anne adaylarının düşük yapması oldukça yüksek bir olasılıktır.

Tiroid Hastalığının Belirtileri

Hipertiroidi adı verilen hastalık, tiroit bezlerinin daha hızlı çalışmasından kaynaklanan hastalıktır. Sürekli bir şeyler yenildiği halde kilo kaybı, asabi davranışlar, durduk yere terleme, hemen yorulma, sıcak havaya tahammül edememe, ishal yada sık tuvalete gitme, kasların güçsüzleşmesi, ellerde meydana gelen titremeler, göz kapağında oluşan şişlikler, gözde bulunan kürelerin öne doğru fırlamasına benzer belirtilere rastlanabilir.

Hipotiroidi adı verilen hastalık, tiroit bezlerinin daha yavaş çalışmasından kaynaklanan hastalıktır. Vücudun sürekli halsiz kalması, hareketlerde ve kalp atışında meydana gelen yavaşlamalar, sürekli uykuya eğilim, soğuk havaya karşı dayanıksızlık, çabuk yorulma, seste oluşan kalınlaşmalar, cilt derisinin kuruyup kalınlaşması, saçların aşırı bir şekilde dökülmesi, tuvaletini yapamama kabızlık, göz kapaklarında ve yüzde oluşan şişkinlik şeklinde kendini gösterebilir.

Tiroid ve Hamilelik

Tiroit hastalığı teşhisi konan hastalar ilaçlarını düzenli kullandıklarında ve tiroit kontrolü sağlandıktan sonra sorunsuz bir şekilde hamile kalabilmektedir. Tiroid problemi olan anne adayları için hamilelik döneminde tiroid hormonu ihtiyacı biraz daha artar. Bu yüzden hamile ve tiroid problemi olan hastaların doktorunun tavsiyesiyle doz arttırması gerekebilir.