Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak üzerinde ciddi bir şekilde durulması gereken önemli bir süreçtir.

İlk olarak fiziki açıdan bir muayene sürecine girmek gereklidir . Ardından gerekli olan hekim muayenesi ve destekleri alınmalıdır. Bu durumun yanı sıra hayati ehemmiyeti olan bu değerli karar evresinde ruhsal bakımdan da hazırlıklı ve sıhhatli olmak son derece önemlidir. Bir çocuk dünyaya getirmek, bir birey ortaya çıkarmak son derece ciddi bir sorumluluk duygusu gerektirir. Sonsuz güzellikler ve kutsallığının yanında; geriye hamle yapılamayan, bir kenara atılamayan ebeveynliğin ön evresinde iyi düşünüp bilinçli karar almak gerekir.

Bebek konusunda acele edilmemelidir

Evli çiftler bebek sahibi olma konusunda çevreden gelen baskı ve dayatmalara maruz kalırlar. Çiftler toplum tarafından yaşının geçtiği ve bir an önce bebek sahibi olması konusunda sürekli aceleci bir yola sürüklenirler. Fakat bebek sahibi olmak için sağlıklı olan çiftin beraber oturup düşünmesi ve bu sorumluluk bilincinde karar vermesi son derece önemlidir. Evliliklerin sıkıntılı gitmesi ve maddi bakımdan zorluklar bulunuyorsa bebek kararını bir süre ertelemek veya destek almak mühim bir konudur.

Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda ilişkilerin kötüye gitmesi noktasında çözüm olarak bebek sahibi olunduğunu ancak bu durumun ilişkiyi düzeltmediği görülmektedir.

Dünyaya gelecek bebeğin ruhsal ve duygusal olarak sağlıklı olabilmesi için, anne adayının hazır olması, eşin bu konuda anneyi manevi olarak desteklemesi, babanın çocuğa sahip çıkacak olgunluğa erişmesi ve maddi yönden zorluklarla başedebilecek seviyede olması gerekir. Fakat bir gerçekte vardır ki herkes tüm yönüyle kendini hazır hissetmeyebilir. Bu nedenle ilk hamileliklerde anne ve babayı çeşitli belirsizlikler etki altına alabilir.

Anne ve babalık kolay meslek değildir

Anne ve baba olmak sanıldığı kadar kolay bir meslek değildir. Zorluğunun yanında kutsal olması da son derece önemlidir. Fakat anne ve baba olmanın bir mezuniyet belgesi yada ehliyeti aranmaz. Sağlıklı anne ve baba olmak için mümkün olduğu kadar bu işi bilinçli yapmak ve eğitimli olmak gerekir.

Gebelik sırasında ve sonrasında kitaplar okumak, gebelik sırasında yaşanacak zorlukları bilmek, doğum sonrasında bebeğin gelişim aşamalarını öğrenmek bebek sahibi olma konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.