Bebeğin anne karnında iken amniotik band ile uzuvlarının sıkışması sonucu oluşan doğumsal bir hastalıktır.

Kötü sonuçlar doğuran fakat nadir görülen bir durum olan amniyotik band sendromu, 10 binde 1 olarak görüldüğü kabul edilmektedir. Genel olarak amniyotik band sendromu olarak adlandırılan hastalık ADAM kompleksi (amniyotik deformite, adhezyon, mutilasyon), aniyotik band sekansı, amniyotic distuption complex, konjenital amputasyon, konjenital kontrakte band, transvers terminal defekt gibi isimler ile de anılmaktadır. Bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon sıvısı ile dolu zarın katlantı oluşturması sonucunda meydana gelen uzantı, perde ve iplere verilen isimdir.

Amniyotik band sendromu bebekte ne gibi sorunlara yol açar?

Bebeklerin bacaklarında ve kollarında ödemlerin oluşmasına, özellikle kol ve bacakların yanı sıra fetal bölgelerin tamamen kaybolmasına dek uzanan doğum problemlerine yol açabilir. Amniyon zarında oluşan band fetal kısımların dokularını sıkıca sararak kan ve oksijen akışını keser. Kan ve oksijen akışı kesilen vücut uzuvunun hareket kabiliyeti azalır. Netice olarak amniyotik bandın bulunduğu yerden sonraki kısımlarda gelişim olumsuz etkilenir ve durur. Örnek verecek olursak, eğer band bebeğin bileğine dolandıysa dolanmanın şiddetine göre bebeğin bilekten sonrası hiç gelişmez yada deforme oluşur. En kötü durumlardan birisi de amniyotik bandın bebeğin boynuna dolanma durumudur. Bu durumda bebek hayatını kaybedebilir.

Genellikle amniyon band sendromu küçük sendromlarla sonlanmaktadır. Bebeğin parmaklarının bitişik olması gibi doğum sonraki ufak ameliyatlar ile düzeltilebilecek anomaliler görülür.

Amniyotik band sendromunun nedeni nedir?

Bu sendromun meydana gelmesinin nedeni tam anlamıyla bilinmemektedir. Ancak uzmanların yapmış olduğu teoriye göre, hamileliğin erken safhalarında amniyon zarında meydana gelen yırtılma ve serbest bir şekilde hareket eden parçaların bebeğin fetal kısımlarını sıkı bir şekilde sarmalaması olarak kabul görür. Amniyon zarında erken dönemde oluşan bu yırtılmalar sonrasında zar kendi kendini yeniler fakat fetusu saran parçalar olduğu gibi kalır ve bunun neticesinde amniyotik band sendromu oluşmuş olur.

Amniyotik band sendromu ile doğum yapmış annenin 2. çocuğunda da aynı sorun olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bu sendrom büyük ihtimalle kendi kendini tekrarlamaz.

Amniyotik band sendromunun tedavisi nelerdir?

Bu sendroma maruz kalmış bebek için yapılacak fazla bir şey yoktur. Eğer amniyotik bandlar kalın ve bebeği ciddi bir şekilde etkiliyorsa gebeliğin sonlandırılması düşünülebilir. Şayet bandlar küçük ve hafif ise doğum beklenir.