Kariyer ve ev işleri derken çocuklarımıza yeteri kadar zaman ayırmamız zorlaşıyor.

Annelerimiz kendine düşen yeterli fedakarlığı verdiğini düşünürken çocuğu ile arasında meydana gelen kopukluk işleri daha da çıkmaz bir hale sokmaktadır. İşte iş ve çocukları arasında sıkışmış anneler için altın değerinde tavsiyeler.

"Zaman geçirmek" ve "Nitelikli zaman geçirmek" arasında önemli bir çizgi vardır. Ev işlerine kendinizi kaptırdığınız vakitlerde çocuğunuz ile aynı ortamda bulunmanız pekte verimli olmayacaktır. Hatta bu onunla zaman geçirdiğiniz anlamına gelmez. Örneğin çocuğunuz size birşeyler anlatmaya çalışırken, kendini farkettirmek için ordan oraya atlarken siz ne yapıyorsunuz ? Büyük ihtimal elinizde toz bezi, mutfak eldiveni yada yemek kaşığı vardır. Bu örnekler kişiden kişiye çoğaltılabilir. Fakat bu örneklerin altında yatan nokta çocuğunuz sizin onla ilgilenmediğinizi ve saygı göstermediğinizi hisseder. Bu his sonucunda öfkelenmeye başlar.

İşkolik anneler için tavsiyeler

Yapmanız gerekenlerin listesi epey bir kabarıksa kendinize ve çocuğunuza ayıracağınız vakitte o kadar kısıtlıdır. Fakat şunu da kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Bu listeyi yapan ve uygulayan sizlersiniz. Öncelikli olanları ilk sıraya koyun ve listeyi biraz daraltmaya çalışın

Unutmayın hayatı bazen akışına bırakmak işe yarayabilir.

Sadece ev işi, iş hayatı ve çocuğunuz için değil kendiniz içinde az bile olsa ufak bir zaman ayırmanız kendi psikolojiniz açısından son derece önemlidir. Dikkat etmeniz gereken noktada çocuğunuz ile bir gün öylesine geçirilmiş zaman yerine az ama dolu doluya geçirilmiş zaman her zaman daha iyidir. Mesela sabahları 1 saat, öğlen 1 saat ve akşamları 1 saat olmak üzere örnek bir takvim oluşturabilirsiniz. Bu örneği kendi vaktinize ve iş yükünüze göre değiştirmeniz mümkündür. Fakat bu takvime karşı oldukça hassas olmalı ve aksatmadan uygulamalıyız.

Sizle oyun oynamak isteyen çocuğunuza “Şuan acil yemek yapmam gerekiyor fakat sana söz veriyorum 30 dk sonra işim bitince seninle tam dolu dolu 1 saat boyunca oyun oynayıp, boyama yapacağım” tarzı çözüm önerileri sunmalı ve çok ters bir durum olmadığı sürece verdiğiniz bu sözü tutmanız gerekir. Bu şekilde ki uygulamalar ile gerçek manada çocuklarınızla zaman geçirmiş olursunuz. Böylelikle onların sevgi ve saygısını daha çok kazanırsınız.