Sarılık, yeni dünyaya gelen bebeklerin çoğunda meydana gelen ve aşırı tehlikeli olmayan hastalık türüdür.

Yeni dünyaya gelen bebeklerde sıklıkla rastlanılan, cildin ve gözün beyaz kısımlarının sarı renk alması ile belirtilerini gösteren, genel olarak zamanla iyileşen ve nispeten bebeğe zararı olmayan hastalığa sarılık adı verilir. Sarılığa yakalanmış yenidoğan bebeğin cildinin sarı olmasına kanda bulunan bilirubin pigmentinin birikmesi neden olur. Bu hastalık ya sürekli olarak devam eder ya da iyileşip tekrar geri dönebilir. Karaciğer bilirubin pigmentini temizleyemeyebilir.

Karaciğer kanda yer alan bilirubini alarak suda eriyebilecek yapıya dönüştürür ve bu maddeyi safra kesesine gönderir. Safra kesesine giden bu madde safraya dönüşür veya bağırsaklar vasıtasıyla dışarı atılır. Tüm bu süreçlerin herhangi birinde problem olması durumunda sarılık meydana gelir. Yenidoğan bebeklerde meydana gelen sarılık genellikle kolay bir şekilde yok edilir. Fakat nadirde olsa tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Örneğin sarılığın ciddi olması durumunda beyinde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Yenidoğan sarılığının belirtileri

Sarılığın en belirgin özelliği cildin ve gözlerin sarı renkli olmasıdır. Yeni dünyaya gelmiş bebeklerde yetersiz ve dengesiz beslenme ile susuz kalma sarılığa sebep olabilir. Ayrıca sarılığa yakalanmış bebeklerin dışkısı tebeşir gibi beyaz ve idrarı normal bebeklere göre koyu renkli olabilir. Bu renk değişikliklerinin nedeni bilirubin maddesinin dışkı ile atılmasından kaynaklanmaktadır.

Dünyaya gelen bebeklerin %30'u sarılıktan etkilenmektedir. Fakat korkulacak bir durum yoktur. Doğru tedavi ve erken teşhis ile 10 gün içinde bebeğiniz sarılıktan kurtulmaktadır. Sarılık hastalığı olan bebeğin doğumu esnasında vücudunda morluklar ile dünyaya gelebilir.

Yenidoğan sarılığının nedenleri

  • Anne ve bebeğin kan gruplarında uyuşmazlıklar
  • Anne karnında geçirmiş olduğu enfeksiyonlar
  • Erken (prematüre) doğum
  • Tiroid hormonu problemleri
  • Annede bulunan şeker hastalıkları
  • Yapay sancı verilerek dünyaya gelen bebekler
  • Doğum sonrası çok hızlı ve kontrolsüz kilo kaybı yaşayan bebekler

Yenidoğan sarılığının tedavisi

Sarılık hastalığının tedavisi hastalığın nedenine bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin bilirubin miktarı fazla olan bebeklere mavi ışık ile fototerapi yöntemi uygulanır. Sarılık döneminde bebeklerin sıvı alımına son derece dikkat etmek gerekir. Çok az bir ihtimalde olsa bazı bebeklerde kan nakline veya kan değişimine gerek duyulabilir. Yüksek dereceli sarılık hastalığına yakalanmış bebekler tedavi edilmezlerse, beyin hücreleri kalıcı olarak hasar görebilir ve bu durumu tedavi edebilecek hiçbir yöntem maalesef yoktur.

Hangi sarılık derecesi olursa olsun 15 günü geçen tüm sarılıklar kötü sonuç doğurabildiğinden hemen doktora gösterilmelidir.