Yoğurt çorbasının temel malzemesi olan yoğurt taze olmalıdır.

Kesinlikle hazır yoğurtlar tercih edilmemelidir. Kendinizin evde mayalamış olduğunuz yoğurdun bebeğinize büyük yararı vardır. Ancak dışarıdan alınmış olan yoğurtlar yarardan çok zarar verebilir.

Yoğurt nasıl mayalanır?

Öncelikle süzülmüş olan süt bir tencereye dökülür ve ateşe konur. Süt kabarmaya başladığında bir kaşık ile karışıtıralarak yaklaşık 5 dakika kadar bir süre daha ateşte durur. Ocağın altı kapatılır.

Dinlenmeye bırakmış olduğumuz süt ılınmaya başladığında (elinize damlatarak test edebilirsiniz.) içerisine 1 kaşık yoğurt eklenir.

Kabın üzeri örtülür ve ortalama 6 saat kadar oda sıcaklığında dinlenmeye bırakılır. 6 saatin ardından mayalanmış yoğurt 1 günde buzdolabı içinde bekletilir. Bebeğinizin yiyeceği kıvama gelmiştir.

Küçük çocuklar için yoğurt mayalarken tencereler yerine 1 gün içerinde tüketebileceği küçük kavanozlara mayalamanızda fayda vardır. Hem ekşimesini engellersiniz hemde hava almadığı için daha sağlıklı olur. Ben sizlere kavanozda yoğurt mayalama tarifini de vermek istiyorum.

100 cc süt içerisine 1 çay kaşığı yoğurt mayası yeterlidir. Bunları ekleyip cam kavanoz içerisine sıkıca kapatın, üstünü örtün ve buzdolabına girecek kıvama gelene kadar diğer tarif gibi bekletin. 1 gün mayalanma sürecinin ardından kullanabilirsiniz. Eğer ki mecburiyetten hazır yoğurt vermek durumunda olursanız kesinlikle kaymağını vermeyin çocuğunuz en çok zararı hazır yoğurt üzerinde oluşmuş kaymaktan alır.