Çocuklarda sıklıkla rastlanılan burun kanamaları, ev içindeki bütün büyükleri korkutmaktadır.

2 ile 10 yaşındaki çocuklarda daha sık görülen burun kanaması, burnun herhangi bir deliğinden yada iki deliğinden de kan gelmesi durumuna verilen isimdir. Aslına bakarsanız burunda meydana gelen kanamaların bir çoğu korkulacak kadar kötü hastalık değillerdir.

Çocuklarda meydana gelen burun kanamalarının nedenleri

- Eğer çocuğunuzda meydana gelen alerjik nezle kontrol altına alınmamışsa burun mukozası hassaslaşır ve böylece hemen kanamaya eğilim gösterir.

- Üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar sonucu burun mukozasında oluşan tahrişler kanamalara sebep olabilir.

- Kış aylarında meydana gelen burun kanamalarının sebebi genel olarak havası kuru iç mekanlardır. Kış aylarında yada kuru havalarda kanamayı azaltmak için burun içini nemlendirici kremler veya spreyler kullanmanın yanında kuru havalı ortama buhar sağlayacak kaynaklar kullanmak faydalı olacaktır.

- Çocuklarda meydana gelen burun kanamalarının en büyük nedeni burun karıştırmadır.

- Kötü kokulu akıntı ile birlikte burun kanaması oluyorsa, büyük ihtimal burnuna minik parmaklarıyla sokmuş olduğu bir cisim neden olabilir. Bu nedenle küçük yaştaki çocuklarınızı boncuk, nohut, fıstık gibi küçük cisimlerden uzak tutun.

- Çok rastlanılan bir sebep olmasada lösemi ve tümör gibi nedenlerinde burun kanamasına sebep olduğu söylenebilir.

Burun kanaması sırasında ne yapmalıdır

  • Çocuğunuzu dik bir şekilde oturtun veya ayağa kalkmasını sağlayın. Kafasını geriye doğru değil öne doğru eğdirin. Böylelikle burnundan akan kanı yutmasını ve boğazından aşağıya doğru akmasını önlemiş olursunuz. Hatta tükürmesi için önüne bir kap koyun. Burnundan akan kanı yutmamış olur ve kusmasını önlersiniz.
  • Çocuğunuzun başı aşağıda olacak şekilde burun deliklerini işaret ve baş parmaklarınızla kan akmayacak kadar sıkıştırın. Eğer çocuğunuz büyük ise bunu bizzat kendisi de yapabilir. 10 dk boyunca bu basıncı yapın ve ağızdan nefes almaya çalışın.
  • Burnunu sıkıştırdığınız bu 10 dk boyunca kan durmuş mu diye de olsa parmaklarınızı çekmeyin.
  • 10 dk ardından parmaklarınızı yavaş bir şekilde açarak basıncı azaltın. Kanamanın devam edip etmediğini kontrol edin. Şayet kanama dinmediyse aynı uygulamayı bir 10 dk kadar daha uygulayın.
  • Kanama sonlandıysa çocuğunuza uslu durmasını tembihleyerek 1-2 saat burnuyla uynamamasını ve aşırı gülmemesini söyleyin. Böylelikle burnunun tahriş olmasını önlemiş olursunuz. Şayet isterseniz kanama bittikten hemen sonra burnunun üzerine minik buz torbası uygulayabilirsiniz.
  • Tüm bunlara rağmen burun kanaması durmadıysa bir doktora gitmeniz tavsiye edilir.