Bebeğinizi ilk kucağınıza almak dünyanın en güzel duygusudur.

Bebeğiniz dünyaya geldi ve çok heyecanlısınız. Kucağınıza alma zamanı geldiğinde telaşa kapılıp ya doğru şekilde kucağıma alamazsam, ya zarar verirsem ve inciltirsem gibi düşünceler aklınızdan geçebilir. Bu konuda yeni doğum yapmış annelere bebeklerini nasıl doğru şekilde kucaklarına alacakları konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Beşik şeklinde tutuş pozisyonu

Bebek için en doğru ve uygun pozisyon, kolunuzun kanca gibi olduğu durum bebeği kucağınıza almanız için en ideal olanıdır. Burada dikkat etmeniz gereken kafasının biraz yukarıda olması omzunuza doğru olması son derece önemlidir. Böylece bebeğinizin kafası vücuduna göre biraz daha yukarda kalarak kan akışı sağlanır ve daha fazla dinlenmiş olur. Diğer kolunuz yardımıyla yatar bir şekilde tuttuğunuzda, bu durum gebelik döneminde anne karnında bulunduğu konuma benzemektedir. Bu yüzden bebek kendisini daha rahat ve güven içinde hisseder. Bu pozisyon etkili bir göz teması sağladığı için aranızdaki bağı kuvvetlendirir.

Omuzda tutuş pozisyonu

Bir diğer tutuş şeklide bebeğinizin başı omzunuzun üzerine gelecek şekilde, poposunun altından destekleyerek, diğer eliniz ilede sırtını ve boynunu tutarak güvenli bir şekilde tutma pozisyonudur. Bu pozisyon sayesinde bebeğiniz etrafında olup bitenleri görüp, izleyebilir. Ayrıca bu pozisyon bebeğinizin rahat bir şekilde uyumasını sağlar.