Göz altında meydana gelen torbaların nedenlerini merak etmiyor musunuz ?

* Uykusuzluk ve yorgunluk baş düşman

Yetersiz bir uyku; tüm vücut ile beraber gözlerinde yorgun ve kötü bir görünümde olmasına sebep oluyor. Yorgun bir cilt göz altlarının koyu ve karanlık görünmesine sebep olur.

* Kalıtımsal nedenler

Göz altlarındaki koyu renkli bölgeler genel olarak kalıtımsal sebeplerle genetik olarak ortaya çıkabiliyor. Böyle durumlarda ailenin diğer fertlerinde de benzer etkiler görünebiliyor. Böyle durumlarda cildinizin parlak görünebilmesi açısından açık renklerde kapatıcıları tercih etmenizde fayda vardır.

* Göz altı torbalarının en önemli nedeni stres

Gün içerisinde bilgisayar başında uzun saatler çalışıyor olmak, hızlı yaşam temposu, stresli bir iş hayatı gibi durumlarndan dolayı göz altlarında koyu halkalar oluşur. Eğer yaşam sitilinizi değiştirmek gibi bir imkanınız yoksa dışarıdan destek almanız gerekir.

* Göz altı torbaları için düzenli krem kullanın

Belirli bir yaşa gelindikten sonra göz çevresinde kırışıklıklar başlar ve karartılar meydana gelir. Deri kıvrımları, gözün altında kabarıklık ortaya çıkarır. Dışarıdan alınacak olan destekler sayesinde kırışıklıklarınızı en az seviyeye indirebilirsiniz.

* Yatmadan önce makyajınızı temizleyin..

Gün içerisinde makyaj yüzünden nefes alamayan ciltte özellikle göz altlarında torbalanmalar oluşmaya başlar. Makyaj temizliği konusunda ihmalkar davranmak göz altı torbalarının oluşumunu tetikler. Makyajı iyice temizlemeden uyumak ilk olarak göz çevrenizde kendini gösterir. Temizlerken kullanılan temizleyicinin iyi olmadığı zamanlarda göz altlarınız daha da zorlanır ve esnemeler meydana gelir.

* Güneş ışığına dikkat..

Kişi güneşe direkt olarak maruz kaldığında göz altlarındaki melanin seviyesi artar. Artan bu yüzeyde deri pigmentasyonu oluşur. Bu sebeple güneş ışığına çıkarken özellikle yaz aylarında ve güneş ışınlarının tam dik olduğu saatlerde koruyucu krem sürmeden çıkmamak gereklidir. Güneşten faydanıp iyi sonuçlar alabilmek için cilt yapınıza uygun nemlendirici kullanmanızda fayda vardır.