Bebeğinizin başında yer alan konaklar, bir çok annemizin telaşlanmasına sebep olur.

Annelerin adeta bebeğiyle iyi ilgilenmediği yada duş yaptırmadığı için konakların meydana geldiği kanısına varırlar. Halbuki konakların oluşum sebepleri çok farklıdır. Bakın doktorlar konakları ve oluşum stilini ne türlü anlatıyorlar...

Genel olarak bebeklerin saç derisinde meydana gelen deri döküntüsüne konak ismi verilir. Tıp dilinde konak hastalığına infantil seboreik dermatit denir. Bir takım bebeklerde doğumdan 1-2 ay sonra saçlı deride yaygın olarak pullanma ve kızarıklık halinde meydana gelir. Oluşan bu pullar yağlı ve kırmızı-pembe ya da sarı kabuklu yamalar halinde görülür. Çoğunlukla doğum bittikten sonraki 2 ile 12 hafta civarında meydana gelen bu durum, birkaç ay geçtikten sonra geriler. Daha kötü hallerde ise konaklar göz kapakları, alın ve kulaklara kadar da yayılabiliyor.

Uzmanlar ebeveynlerin boş yere telaş etmemesi hususunda uyarıyor. Zira konakların sebebi bakımın kötü olması değildir. Ana neden deride yer alan yağ bezlerinin fazla çalışması neticesinde fazla salgılanan yağın yama şeklinde depolanması ve ardından kuruyarak dökülmesidir. Fakat yağ bezlerinin niye aşırı olarak çalıştığı konusunda net bir sonuç maalesef yoktur. Konak oluşumu konusunda pek çok fikir vardır. Tüm bu araştırmalar içinde en fazla dikkat çekeni ve onay göreni hormonal sebeplere dayananlardır. Deride bulunan yağ bezleri hormonların tesiri altındadır. Dünyaya gelmemiş bebek, anne karnındayken anneden bebeğe nakil olan fazla hormon düzeylerine maruz kalmakta ve bu hormonların tesiri doğum bittikten sonra da bir zaman kendini göstermektedir. Buna bağlı olarak anneden bebeğe geçen bu yüksek hormon düzeyleri yüzünden bebeklerde konak oluşumu daha meydana gelebilen bir durumdur.

Konak nasıl geçer ve tedavi yöntemi

Konak bir başına hastalık olmaması nedeniyle, birçok hastalıkla karışma riski olduğundan dolayı annenin bebeği için alabileceği basit önlemler (sık sık banyo, çok fazla konak varsa karbonat ve zeytinyağı ile karışım kafasına sürülür) dışında başka birşey yapmasına gerek yoktur. Bu basit yöntemler ile büyük ihtimal konak geçecektir. 6 aydan sonra herhangi birşey kalmayacaktır.

Konak problemi sık banyo ile tedavi edilen bir hastalık olduğu için, tedavi edilmezse yada bebek sık sık banyo yerine haftada bir banyo ettirilirse bu konaklar geçmez ve devam edebilir. Şayet çocuk bu konakları kaşırsa veya oynarsa 2. enfeksiyon dediğimiz bakteri ve mantar enfeksiyonları ilave olabilir. Eğer bu enfeksiyonlar oluşursa o kısımlarda irinli bir akıntı meydana gelir. Bu akıntı banyo ile tedavi edilebilir ama kokusu ve görüntüsü aileyi rahatsız edebilir. Tam tedavi edilmese bile konak kendi kendiliğinden iyileşen bir hastalıktır.