Gebelik dönemi yeterli ve sağlıklı beslenmenin mühim olduğu kadar dinlenmenin de oldukça önemli olduğu bir dönemdir.

Anne adayı gebelik dönemini kendini fazla zorlamadan günlük aktivitelerini ve işlerini yapabileceği bir dönem olarak benimsemesi gerekir. Fakat aile büyüklerinden yada çevresinden duyduğu "ağır şeyler kaldırma, yüksek raflara uzanma, ev işi yapma" gibi sözler, doktorların söylemiş olduğu düzenli egzersizler yapın, yürüyüş yapın sözlerine ters düştüğü için anne adayımız ikileme düşmektedir.

* Bazı anne adayları için ev işlerini yapmak riskli olabilir. Ancak genel olarak düşük yada erken doğum riski yoksa 32. haftaya kadar ev işi yapabilir eğer çalışıyorsanız bu haftaya kadar çalışmanızda doktorunuz onayladığı sürece herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bazı anne adayları 32. haftadan 37. haftaya kadar çalışıp, bu çalıştığı süreyi doğum sonrasına ekleyebiliyor. Fakat bu karar doktorunuz ve sizin beraber verebileceğiniz bir karardır.

* Gebeliğin 2. yarısında 20. haftadan sonra tansiyon düşmeleri çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu yüzden işlerini zamana yaymaları ve ara sıra istirahat edip dinlenmeleri son derece önemlidir. Kan şekeri gebelik süresince aniden düşebilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurup beslenmenize dikkat etmeniz gerekir.

* Doğum yaklaştığı zaman bir çok anne adayı "ağırlaşmak" adını verdiği, bedenin yapmış olduğu hareketlerin daha ağır ve yavaş yapılmasını gerektiren bir uyarı hisseder. Bu uyarı dikkate alınmalı, hareketler daha ağır ve yavaş yapılmalıdır.

* İstirahat gebelik döneminde son derece önemli bir durumdur. Uykusuzluk ve aşırı derece de yorgunluk erken doğum riskini az bir ihtimal de olsa kolaylaştırıcı rol oynayabilir.

* Hamilelik süresince anne adayımızın ev işleri ve çalışma hayatında arta kalan zamanını dinlenmek için kullanması son derece önem arzeder. Gün içinde en az 2 saat sol yanlarına doğru yatarak bebeklerinin fiziksel ve ruhsal gelişmelerinin daha sağlıklı olması için dinlenmeleri gerekir.

Tüm yukarıda anlattıklarımızın kısa özeti anne adayımız doktorun aksini belirtmediği sürece fazla ağır ve kendini yormayacak ölçüde ev işlerini yapabilir. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Doğuma yaklaşılan son haftalarda ise eşinizin yada herhangi birinin size yardım etmesi faydalı olabilir.