Birçok komplikasyona sebep olan döküntülü hastalığa kızamık (kızamıkçık) adı verilir.

Çocukların genel olarak büyük çoğunluğunda görülen bu hastalık, ilk 6 aylık bebeklerde pek görünmez. Nedeni ise bebeğin doğumu sırasında anneden bebeğe geçen koruyucu hücreler kızamık oluşmasını engeller. Kızamık hastalığının ortalama kuluçka süresi 10-12 gün sürmektedir.

Kızamığın Belirtileri Nelerdir ?

* Gözlerde meydana gelen kızarıklık
* Gözlerin aşırı sulanması
* Burun akıntısı
* Yüksek ateş
* Kuru öksürük
* Ağız içinde etrafı kırmızı beyaz noktacıklar

Yukarıda saydığımız öncü belirtilerden 3-5 gün sonra deride kızamık döküntüleri oluşmaya başlar. Bu döküntü saçların bittiği yerden başlayıp bütün vücuda yayılan, hafif kabarık ve kırmızı renkli bir döküntüdür.

Kızamık Hastalığının Tedavisi

Kızamık sonucu oluşan döküntüler 1 hafta yada 10 gün sonra kendiliğinden yok olur. Ateş kızamığın 4. veya 5. gününden sonra düşmeye başlar. Kızamık hastalığı yada döküntüleri için tedavi maksatlı kesin bir ilaç maalesef yoktur. Tedavi olarak ateşinin yüksek olduğu günlerde ıslak ve ılık bez ile çocuğun vücudu silinebilir. Kızamık hastalığına yakalanmış çocuğun odasında sıcaklık 20 derecenin üstünde ve altında olmamalıdır. Ateşten dolayı sıvı kaybedeceği için bu dönemde bol miktarda sıvı tüketmesi önerilir.

Kızamık Aşısı

Kızamık aşısı bebekler için oldukça önemli bir aşıdır. 2 dozdan oluşan kızamık aşısının 1. dozu, bebek 12 ile 15 aylık arasında kabakulak ve kızamık aşısının beraber olduğu kombine bir aşı şeklinde uygulanır. Aşının 2. dozu ise 5 - 6 yaşına geldiğinde yaptırılması gerekir.