Günümüzde hızla gelişen teknoloji sayesinde yalancı gebelik tehlikesi yok denecek kadar azdır.

Ultrason adı verilen cihazlar yardımıyla yada gebelik testleriyle gebeliğin oluşup oluşmadığına bakılabilmektedir. Aslında gebe olmayan kadının gebe olmuş gibi hamilelik belirtilerini yaşaması ve gebe olduğuna inanması durumuna psikolojik gebelik veya yalancı gebelik adı verilir. Tıp dilinde "pseudocyesis" adı verilen bu durum, genel manasıyla psişik bir problemin fiziksel olarak dışa vurulmasıdır. İnsan beyninden hamile olduğuna inanırsa gerçekten hamileliğin fizyolojik belirtileri ortaya çıkabilmektedir.

Hangi bulgular gebeliği çağrıştırır

Yalancı gebelik günümüzde ortaya çıkan bir durum değildir. Çok eski dönemlerden beri bilindiğini söyleyen Uzman Doktor Deniz Cankat, pek çok kadının bu tür olaylara yakalandığını söylüyor ve sözlerine bu şekilde devam ediyor:

"Yalancı gebeliklerde en sık rastlanılan belirtiler az miktarda adet görme yada hiç adet görmeme, göbekte büyüme ve göğüslerde meydana gelen değişikliklerdir. Bazı kadınlarda ise bu bulguların yanında kusma ve bulantı da eşlik etmektedir. Tüm bunlara rağmen jinekolojik kontrol sonucunda rahim meydana gelen herhangi bir büyüme saptanmaz. Karın, genel olarak gergin vaziyettedir ve gaz birikimi oluşmuştur. Yalancı gebeliğe yakalanan hastaların hissetmiş olduğu ve bebek hareketleri diye tabir ettikleri hareketler, aslında karın kaslarında istemsiz olarak meydana gelen kasılmalar ve bağırsakların yapmış olduğu hareketlerdir. Bebeğin kalp atışlarını hissettiğini sanan kadınlar ise heyecanına bağlı olarak tansiyonunda meydana gelen artış sonucudur."

Göğüslerden süt gelebilir

Bazı yalancı gebelik vakalarında göğüsten süt bile geldiğini belirten Kadın Hastalıkları Uzmanı Cankat,

"Beyinde bulunan hipofiz bezinde, iyi huylu tabir edilen tümörlere bağlı olarak prolaktin adı verilen süt hormonunun kan miktarında olması gerekenden daha fazla yükselmesi de göğüslerden bir miktar süt gelmesine sebebiyet verebilir. Kadın beyninde yapmış olduğu 'başlangıçta yanıldım' düşüncesi ile yalancı gebeliğin süresini, 1 yıla kadar uzatabilir. Birçok yalancı gebeliğe yakalanmış hasta, tahlil sonucuna ve testlere rağmen hamile olmadığına bir türlü inanmaz. Bu yüzden gerçek manada hamilelik olup olmadığının araştırılmasının ardından hastanın psikolojik bir tedavi alması son derece önemlidir."